Wyżnikiewicz: niska inflacja, stabilny pieniądz to sukcesy Balcerowicza

opublikowano: 10-01-2007, 16:39

Balcerowicz zostawia polską politykę pieniężną w dobrym stanie, uważa Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes IBnGR.

Utrzymanie stabilnej waluty i trwale niskiej inflacji należy do największych sukcesów Leszka Balcerowicza na stanowisku prezesa Narodowego Banku Polskiego - uważa wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) Bohdan Wyżnikiewicz.

W środę upływa 6-letnia kadencja Balcerowicza na stanowisku prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Wyżnikiewicz powiedział PAP w środę, że Balcerowicz zostawia polską politykę pieniężną w dobrym stanie. Utrzymanie stabilnej waluty pokazało, że silny krajowy pieniądz nie przeszkadza w rozwoju eksportu, a dla eksporterów ważniejsza jest stabilność kursu, niż jego obniżanie.

Jego zdaniem, bankowi centralnemu udało się również utrzymać na trwale niskim poziomie inflację, co ma znaczenie zwłaszcza dla uboższych Polaków.

Wyżnikiewicz zwrócił uwagę na działalność edukacyjną, która za czasów prezesury Balcerowicza stała się jednym z ważniejszych kierunków pracy banku centralnego.

W opinii wiceszefa IBnGR, ustępujący prezes pokazał, że w polityce pieniężnej opłaca się być konsekwentnym i że nie należy ulegać potrzebom chwili, które bywają ważne, np. dla ministrów finansów.

Do słabości Balcerowicza Wyżnikiewicz zaliczył wchodzenie w konflikty z politykami.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane