Wyżnikiewicz: to będzie nieznany ekspert

(Tadeusz Stasiuk)
14-12-2006, 21:46

Zdaniem wiceprezesa IBnGR "nie ma i już nie będzie murowanych kandydatów" na stanowisko prezesa NBP.

Zdaniem wiceprezesa Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) Bohdana Wyżnikiewicza, po rezygnacji Jana Sulmickiego z kandydowania na prezesa NBP, "nie ma i już nie będzie murowanych kandydatów" na stanowisko prezesa NBP.

Jak powiedział PAP Wyżnikiewicz, należy spodziewać się jednak, że następny kandydat będzie podobny do Jana Sulmickiego. "Słowem będzie to człowiek o podobnych cechach - ekspert, osoba doświadczona, ale szerzej nieznana i której nikt nie podejrzewa, że może być kandydatem na stanowisko szefa NBP" - dodał.

Według Wyżnikiewicza, nawet przyjmując takie ograniczenia nie można przypuścić, kto będzie następnym kandydatem na prezesa NBP. "Środowisko ekonomiczne jest duże i jest co najmniej kilkadziesiąt osób, które nadawałby się na stanowisko prezesa NBP" - powiedział Wyżnikiewicz.

Jak zauważył, orientacja prezydenta Lecha Kaczyńskiego w środowisku ekonomicznym wskazuje na to, iż "ma on ekipę doradców- suflerów przedstawiających kandydatury na prezesa NBP". "Na jego miejscu tych doradców bym uważnie słuchał" - dodał Wyżnikiewicz.

W czwartek wieczorem Jan Sulmicki wycofał zgodę na kandydowanie na prezesa Narodowego Banku Polskiego z powodów rodzinnych. Wniosek o powołanie dr hab. Jana Sulmickiego na prezesa NBP prezydent Lech Kaczyński skierował do Sejmu we wtorek. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Wyżnikiewicz: to będzie nieznany ekspert