Wyższa amortyzacja po darowiźnie

ARTUR CMOCH
opublikowano: 05-09-2012, 00:00

EKSPERT RADZI

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą skorzystać z przepisów przewidujących preferencyjne zasady określania wartości początkowej środków trwałych, otrzymanych w ramach darowizny. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają m.in. nabyte przez podatnika nieruchomości oraz inne przedmioty, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Przepisy powołanej ustawy przewidują, że odpisy amortyzacyjne mogą być dokonywane także od środków trwałych otrzymanych w drodze darowizny. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT, za wartość początkową darowanych środków trwałych przyjmuje się wartość rynkową z dnia nabycia. Jeśli zatem podatnik w ramach darowizny otrzyma nieruchomość, będzie uprawniony do określenia jej wartości początkowej na podstawie wyceny rynkowej.

Istotne jest, że powyższe stanowisko podzielają organy podatkowe, które w wydanych przez siebie interpretacjach potwierdzają, iż w przypadku darowizny środka trwałego, za wartość początkową uważa się wartość rynkową z dnia nabycia (dokonania darowizny), chyba że umowa darowizny określa tę wartość w niższej wysokości. Ponadto zgodnie z obecną linią interpretacyjną wartość początkowa darowanych środków trwałych, pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne, stanowi koszt uzyskania przychodów w przypadku ich zbycia.

Z powyższych przepisów wynika, że przekazanie środków trwałych w ramach darowizny może być bardzo korzystne podatkowo. Rozwiązanie takie należy wziąć pod uwagę przede wszystkich w sytuacji, w której darowizna nie wywoła skutku w postaci zapłaty podatku od spadków i darowizn. Wyłączenie ze wspomnianego podatku będzie miało miejsce, jeśli darowizna zostanie dokonana pomiędzy podatnikami z tzw. pierwszej grupy podatkowej, czyli przykładowo pomiędzy rodzicami oraz dziećmi. Rozwiązanie to może być zatem bardzo korzystne w przypadku przekazywania działalności gospodarczej pomiędzy rodzicami oraz dziećmi.

ARTUR CMOCH

doradca podatkowy, wspólnik zarządzający GWW Tax

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARTUR CMOCH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu