Wyższa inflacja w marcu przesądza o podwyżce stóp proc. w kwietniu

Dagmara Leszkowicz
opublikowano: 13-04-2007, 15:31

(ISB) Wyższy od oczekiwań marcowy wskaźnik inflacji konsumenckiej potwierdził obawy Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o możliwość przełożenia się wzrostu popytu na poziom cen. Tym samym podwyżka stóp procentowych w kwietniu jest już praktycznie przesądzona, oceniają ekonomiści.

"W obliczu potwierdzenia się obaw członków Rady Polityki Pieniężnej o możliwość przełożenia się wzrostu popytu na poziom cen podwyżka stóp procentowych w kwietniu wydaje się być przesądzona" - napisali analitycy BGŻ w komentarzu do danych.

Ekonomiści Banku BPH podtrzymują natomiast prognozę, że RPP podniesie stopy procentowe o 25 pb w kwietniu, a na kolejną podwyżkę zdecyduje się w lipcu, po kolejnej projekcji inflacji.

"Według naszych szacunków, wskaźnik CPI w czerwcu osiągnie swój szczyt 2,8% r/r i zwolni do 2,6-2,7% pod koniec roku" - napisał Ryszard Petru z BPH.

Natomiast ekonomiści banku ING oceniają, że po kwietniowej podwyżce RPP poczeka z dalszymi podwyżkami.

"Przynajmniej dwa kwartały, głównie za sprawą zatrzymania się wzrostu cen od kwietnia" - napisał Mateusz Szczurek z ING w raporcie.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w marcu o 0,5% w porównaniu do lutego, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 2,5%.

Ekonomiści ankietowani przez agencję ISB spodziewali się, że inflacja w marcu ukształtuje się na poziomie 2,3-2,4%, przy średniej 2,4%. Według resortu finansów, wskaźnik ten powinien wynieść 2,4% r/r. (ISB)

dag/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dagmara Leszkowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wyższa inflacja w marcu przesądza o podwyżce stóp proc. w kwietniu