Wyższa wycena Dino, niższa Eurocashu

opublikowano: 03-07-2018, 22:00

Analitycy Haitong Banku zaktualizowali zalecenie dla Dino Polska — podnieśli ze „sprzedaj” do „neutralnie”, rekomendacja dla Eurocashu nie zmieniła się i wciąż brzmi „neutralnie”.

Cena docelowa Dino poszła jednak w górę — z 70 do 95,1 zł, dla Eurocashu spadła natomiast z 26,7 do 23,5 zł.

„Większość uczestników rynku oczekuje, że zakaz handlu będzie miał ograniczony wpływ na ogólny wzrost. Powinien on jednak doprowadzić do pewnych przetasowań w strukturze rynku, ponieważ handel internetowy, punkty usługowe i małe sklepy prawdopodobnie odbiorą kawałek tortu dużym supermarketom i hipermarketom. Na froncie makroekonomicznym sytuacja wydaje się wciąż dosyć korzystna” — napisano w uzasadnieniu.

Zdaniem analityków, wszelkie spekulacje na temat zwiększenia intensywności kampanii promocyjnych i podniesienia wydatków na reklamę przez sieci dyskontowe nie odbiją się w istotny sposób na kosztach krańcowych, ponieważ polskie sieci spożywcze notują wysokie marże brutto. Analitycy Haitong Bank zwracają uwagę, że przed wprowadzeniem zakazu około 8 proc. sprzedaży Dino generowane było w niedzielę i według spółki zakupy te przeniosły się w większości na piątki i soboty.

Dino zauważa ograniczenie zakupów dokonywanych pod wpływem impulsu, co zostało całkowicie zrównoważone przez wyższe wydatki na inne produkty w inne dni tygodnia. Analitycy nie spodziewają się, by zakaz handlu stanowił przeszkodę dla Dino w realizowaniu strategii ekspansji spółki i wykorzystywania nisz rynkowych tam, gdzie nasycenie sklepami jest mniejsze.

Analitycy są zdania, że mając świadomość kurczącego się udziału w tradycyjnym formacie, Eurocash będzie się starał zaoferować swoim klientom integrację do nowoczesnych formatów lub działać jako konsolidator rynku. W przyszłości, poprzez frisco.pl, firma może potencjalnie stać się jedną z czołowych na rynku e-spożywczym. Raport wydano 2 lipca o godz. 8.16. Jego treść dostępna jest na pb.pl. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu