Czytasz dzięki

Wyższe cła zaszkodziły eksportowi amerykańskiej whisky

opublikowano: 21-03-2019, 12:01

Eksport amerykańskiej whisky mocno spadł w drugiej połowie 2018 r., w dużej mierze z powodu wyższych ceł nałożonych przez partnerów handlowych w reakcji na zwyżkę taryf wprowadzoną przez administrację prezydenta Trumpa na importowaną stal i aluminium.

Kanada, Chiny, Meksyk i Unia Europejska wprowadziły cła importowe w przedziale od 10 do 25 proc.  amerykańską whisky i Burbona, co spowodowało 11-proc. spadek eksportu, wynika z raportu Distilled Spirits Council (DSC).

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2018 r. eksport whisky wzrósł o 28 proc.  w porównaniu z tym samym okresem 2017 r.

Ogólnie w całym roku 2018 eksport whisky wzrósł o 5,1 proc. do 1,18 mld USD, co stanowi znaczny spadek w porównaniu z 16-proc. wzrostem odnotowanym w 2017 r.

Sprzedaż trunku na rynki Unii Europejskiej obniżyła się o 13,4 proc. w drugiej połowie 2018 r. po wzroście o 33 proc. w ciągu pierwszych sześciu miesięcy.

Unia Europejska, która wprowadziła 25-proc. cła, jest największym rynkiem dla tego alkoholu, który według szacunków DSC, odpowiada za prawie 60 proc. całkowitego eksportu.

Całkowity eksport amerykańskich napojów spirytusowych wzrósł w minionym roku o 9,5 proc. osiągając wartość 1,8 mld USD, jednak i w tym przypadku odnotowano spadek dynamiki.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy