Wyższe składki za niższe podatki?

  • PAP
opublikowano: 24-09-2020, 07:37

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego związkowcy zgodzili się, aby oskładkować każdą umowę. Pracodawcy stawiają warunek: większe składki w zamian za mniejsze podatki - podaje w czwartek "Gazeta Wyborcza".

Według dziennika rząd przy deficycie sięgającym 109 mld zł pilnie potrzebuje pieniędzy. "Stąd pomysł na wprowadzenie nowych składek ubezpieczeniowych. Mowa jest tylko o zwiększeniu składek ZUS. Reformą KRUS rząd nie zamierza się zajmować" - wskazuje "GW".

Jak podkreśla gazeta, dodatkowe składki nie zasilą co prawda bezpośrednio budżetu, ale pozwolą rządowi płacić mniejszą dotację do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. "Dzięki temu +zaoszczędzone+ pieniądze rząd będzie mógł wydać na inne rzeczy" - czytamy.

"Gazeta Wyborcza" wskazuje, że za masowym oskładkowaniem wszelkich umów opowiedzieli się związkowcy. Jak czytamy w dzienniku, "pracodawcy zgadzają się na nowe składki dla osób mających po kilka umów-zleceń oraz obciążenia dodatkową składką ludzi łączących etat z umową-zleceniem albo działalność gospodarczą z umową-zleceniem".

Gazeta podkreśla, że pracodawcy stawiają jeden warunek. "Zgadzamy się na dodatkowe składki, ale pod warunkiem, że nie zwiększy to kosztów pracy. Stanie się tak, gdy rząd, zwiększając składki, jednocześnie zmniejszy podatki" - mówił cytowany przez "GW" Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

Jak podaje dziennik, Ministerstwo Pracy dało związkowcom i pracodawcom dwa tygodnie na zgłoszenie swoich pomysłów. "Po tym okresie resort ma opracować reformę" - czytamy w gazecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane