Wyższy VAT komplikuje życie samorządom

Anna Pronińska
opublikowano: 20-09-2010, 07:00

Samorzady.pb.pl: Droższe inwestycje, większe wydatki bieżące — to już za kilka miesięcy czeka samorządy. Czy jest na  to patent?

Niby nie tak dużo, a jednak kłopot. Mowa o podwyżce VAT o 1 pkt proc., który ma wzrosnąć od stycznia 2011 r. To, co dla państwa może być zbawienne, dla samorządów może okazać się twardym orzechem do zgryzienia. Kolejnym, bo samorządy co i rusz zbierają cięgi (np. przez obniżki PIT i wprowadzenie ulg, co powoduje niższe wpływy do ich budżetów).

— Podwyżka spowoduje niewątpliwie wzrost kosztów inwestycji z uwagi na brak możliwości odliczania VAT przez samorządy — kwituje Katarzyna Piechota, rzeczniczka prezydenta Radomia.

Podobne obawy mają także władze Szczecina, który w tym roku wysupła z miejskiej kasy 1,87 mld zł.

— Wydatki inwestycyjne miasta mogą się zmniejszyć w związku z planowaną podwyżką VAT, bo możliwości zaciągania długów na pokrycie ewentualnych niedoborów są ograniczone. Miasto pokrywa wydatki z danin publicznych, więc nie ma prawa do odliczania VAT (z nielicznymi wyjątkami). W ten sposób podwyżka podatku wpłynie na wzrost także wydatków bieżących, co może się przełożyć na pogorszenie wyników operacyjnych — przyznaje Aleksandra Charuk-Jakubowska, rzeczniczka prezydenta Szczecina.

Więcej w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Wyższy VAT komplikuje życie samorządom