Wyzwania są w ocenie wpływu na środowisko

ADAM ZDZIEBŁO
opublikowano: 13-07-2012, 00:00

W Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko jest realizowanych sześć inwestycji w spalarnie — w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Poznaniu oraz Szczecinie. Ich łączny koszt szacowany jest na 4 mld zł, z czego 1,7 mld zł pochodzi z funduszy unijnych. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) ściśle monitoruje postęp prac i udzielanie wsparcia beneficjentom.

W Polsce brakuje doświadczenia w realizacji tak skomplikowanych przedsięwzięć. Nie można było zatem przewidzieć niektórych przeszkód, które ujawniły się w trakcie ich realizacji. Najwięcej wyzwań przyniosły beneficjentom procedury ocen wpływu na środowisko oraz zamówienia publiczne. Co więcej — inwestycje spalarniowe początkowo wzbudzały kontrowersje, co prowadziło do protestów i odwołań od decyzji środowiskowych. Kolejną trudnością okazały się przetargi na budowę instalacji. Z powodu olbrzymiej konkurencji na rynku budowlanym postępowania przetargowe się wydłużały.

Mimo tych trudności w najbliższym czasie planowane jest podpisanie pierwszego kontraktu w Szczecinie. Dokońca roku powinny być zawarte wszystkie pozostałe, w tym również w szczególnie skomplikowanym projekcie realizowanym w formule partnerstwa publiczno- -prywatnego w Poznaniu. Równolegle do postępowań przetargowych finalizowana jest dokumentacja aplikacyjna, niezbędna do oceny projektów przez Komisję Europejską. W maju uzyskaliśmy pozytywną jej decyzję dla Krakowa. Pozostałe inwestycje zostaną przekazane do oceny do końca 2012 r.

Obecne harmonogramy realizacji wszystkich projektów wskazują, że ich zakończenie jest możliwe do końca 2015 r. Oczywiście mamy świadomość ryzyka, które może opóźnić okres budowy. Do najważniejszych należy ponowna ocena wpływu na środowisko, konieczna przed uzyskaniem pozwoleń na budowę. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego będzie współpracować z beneficjentami, aby dzięki wsparciu eksperckiemu oraz wymianie zdobytych przez ostatnie lata doświadczeń przygotować ich do zapewnienia dobrej jakości raportów środowiskowych. Chcemy również w większym stopniu zwrócić uwagę na prowadzenie konsultacji społecznych, aby do minimum ograniczyć ryzyko ewentualnych protestów. Każdy przypadek opóźnień będzie analizowany indywidualnie. Gdy będą one w którymkolwiek projekcie groziły utratą przez Polskę przyznanych funduszy, będziemy przesuwać dotacje na inne, szybsze w realizacji, projekty odpadowe.

ADAM ZDZIEBŁO

sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ADAM ZDZIEBŁO

Polecane