Wyzwanie dla pracodawców

Konfederacja Lewiatan
opublikowano: 31-07-2019, 22:00

Po zaledwie pięciodniowym okresie vacatio legis, od 1 sierpnia 2019 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o PIT, zwalniająca z tego podatku osoby do ukończenia 26 roku życia.

Szkoda, że z grona uprawnionych wyłączono młodych ludzi podejmujących działalność zawodową na podstawie umów o dzieło, stażystów, a także decydujących się na podjęcie znaczącego ryzyka i prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Bardziej trafne i sprawiedliwe społecznie byłoby wprowadzenie limitowanego zwolnienia (np. wyższej kwoty niepodlegającej opodatkowaniu) dla wszystkich, bez względu na wiek i źródło uzyskiwanych przychodów.

W sferze kształtowania wynagrodzeń nowe zwolnienie stanie się wyzwaniem dla pracodawców. Będą musieli zapobiec konfliktom pomiędzy pracownikami, wynikającym z różnej płacy za tę samą pracę na takim samym stanowisku. Dodatkowo muszą wziąć pod uwagę, że po wyrośnięciu z wieku ulgowego mało kto będzie godził się na pracę za zmniejszone (o podatek) wynagrodzenie, zatem powszechne stanie się oczekiwanie od pracodawcy rekompensaty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Lewiatan

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu