WZ PGNiG w sprawie emisji nowych akcji jest planowane na 30 marca

Internet Securities
opublikowano: 15-03-2005, 14:48

Walne zgromadzenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), na którym ma być podjęta uchwała o emisji nowych akcji, jest planowane na 30 marca, dowiedziała się w wtorek agencja ISB w Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP).

Walne zgromadzenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), na którym ma być podjęta uchwała o emisji nowych akcji, jest planowane na 30 marca, dowiedziała się w wtorek agencja ISB w Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP).

„WZ PGNiG dotyczące emisji nowych akcji jest planowane na 30 marca” – powiedział we wtorek ISB rozmówca z resortu skarbu.

Według niego przed WZA sprawą emisji PGNiG zajmie się rząd na swoim posiedzeniu.

„MSP przedstawi rządowi informację w sprawie nowej emisji spółki lub wystąpi do Rady Ministrów o wyrażenie na nią zgody” – dodał rozmówca. Jego zdaniem, to, czy resort przedstawi informację, czy wystąpi o zgodę na ofertę w drodze nowej emisji rozstrzygnie się w najbliższy czwartek na kolegium MSP.

„Kolegium, na podstawie analiz departamentu prawnego, które są w tej chwili przygotowywane, podejmie decyzję, czy przedstawi tylko informację, czy wystąpi do rządu o zgodę” – dodał.

Rozmówca ISB wyjaśnił, że przekształcenia PGNiG mają polegać na sprzedaży w pierwszym etapie tylko nowej emisji akcji spółki, co nie jest klasyczną prywatyzacją. „Dlatego prawnicy mają orzec, który dokument trafi na obrady rządu” – powiedział.

Nowa emisja akcji PGNiG o wartości przewidywanej na ok. 1,5 mld zł będzie skierowana do giełdowych inwestorów finansowych i detalicznych, natomiast nie przewiduje się transzy dedykowanej dla inwestorów branżowych.

Podwyższenie kapitału ma wynieść 10-15%, a spółka będzie musiała przed decyzją WZA o emisji szczegółowo uzasadnić właścicielowi – Skarbowi Państwa – oczekiwania co do wysokości uzyskanych w ten sposób środków.

PGNiG przewiduje, że środki z emisji będą przeznaczone głównie na rozwój wydobycia krajowego gazu, rozbudowę infrastruktury przesyłowej, a także na tzw. interkonektory między polskim systemem gazowym a systemem europejskim. Środki zostaną też wykorzystane na rozbudowę podziemnych magazynów gazu.

Termin upublicznienia PGNiG jest planowany do końca czerwca, choć ostatnio minister skarbu Jacek Socha powiedział, że może się przesunąć na jesień.

Według Sochy, przed prywatyzacją PGNiG musi nastąpić wydzielenie z tej spółki Operatora Systemu Przesyłowego gazu (OSP), co ma niedługo nastąpić w drodze podpisania stosownych umów.

Marek Kossowski powiedział w ubiegłym tygodniu dziennikarzom, że drugim warunkiem przeprowadzenie emisji do końca czerwca jest wykup obligacji przez spółkę od obligatariuszy.

PGNiG zamierza zastąpić euroobligacje oprocentowane na 6,75% rocznie, długiem oprocentowanym w wysokości ok. 3% rocznie. Oprocentowanie nowo zaciągniętego długu będzie oparte na stopie procentowej trzymiesięcznego EURIBOR-u powiększonej o marżę w wysokości 70 pb.

Według Kossowskiego, ostateczna decyzja o przyjęciu oferty wcześniejszego wykupu przez obligatariuszy zostanie przez nich podjęta na walnym zgromadzeniu 29 marca.

Do wtorku, 15 marca, obligatariusze mają zadeklarować, czy są zainteresowani wcześniejszym odkupem przez PGNiG obligacji. Deklaracje będą potwierdzone decyzją walnego zgromadzenia obligatariuszy.

Gazowy monopolista, należący obecnie w 100-proc do państwa wyemitował w 2001 roku papiery w wysokości 800 mln euro z kuponem 6,75%, zapadające w 2006 roku. Później odkupił część obligacji o wartości ponad 100 mln euro. (ISB)

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane