WZA Stalexportu zadecydowało o obniżeniu kapitału

Naftobudowa Spółka Akcyjna
opublikowano: 07-03-2002, 15:05

KATOWICE (Reuters) - Zgodnie z oczekiwaniami WZA Stalexportu zadecydowało o obniżeniu kapitału spółki poprzez zmniejszenie wartości nominalnej akcji do dwóch z 10 złotych każda. Ruch ten pozwoli zadłużonej na 631 milionów złotych firmie na przeprowadzenie ratunkowej emisji akcji.

"Spodziewamy się, że do końca marca dokonane zostanie sprawdzenie i zamknięcie listy zobowiązań objętych postępowaniem układowym" - powiedział na czwartkowym WZA, prezes Stalexportu, Emil Wąsacz.

"Pozwoli to 12 kwietnia na zgromadzeniu obligatariuszy i 26 kwietnia na zgromadzeniu wierzycieli podjąć pozytywne decyzje dotyczące układu" - dodał.

Stalexport, który zajmuje się handlem wyrobami hutniczymi i obsługą płatnej autostrady generuje od trzech lat straty z powodu spadku koniunktury w przemyśle hutniczym i nietrafionych inwestycji w tej branży.

Firma nie spłaca od sierpnia zeszłego roku zobowiązań wynikających z emisji obligacji o wartości 160 milionów złotych. Żeby przetrwać musi wyemitować nowe akcje, które zaoferuje wierzycielom i doprowadzić do układu redukującego zobowiązania o 40 procent.

Układem objęte są długi o wartości 631 milionów złotych. W ramach restrukturyzacji spółka zamierza też sprzedać Hutę Ostrowiec i Elstal Łabędy.

Obniżenie kapitału pozwoli na emisję od 75 do 90 milionów akcji w cenie około trzech złotych każda, czyli na poziomie obecnych notowań spółki na giełdzie. Bez obniżki nominału emisja nie byłaby możliwa, ponieważ według prawa akcje nowej emisji nie mogą być tańsze niż cena nominalna.

Zgodnie z przedstawioną przez Wąsacza strategią, w 2003 roku Stalexport powinien wrócić już do zysków - sprzedaż ma osiągnąć 1,1 miliarda złotych, a zysk netto 34,2 miliona złotych. Rok 2001 firma zakończyła stratą na poziomie 56,8 miliona złotych. W 2002 ma strata ma wynieść 22,7 miliona.

Kapitał Stalexportu dzieli się na 12,8 miliona akcji.

((Wojciech Żurawski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Naftobudowa Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WZA Stalexportu zadecydowało o obniżeniu kapitału