Wzrósł deficyt handlowy Wlk. Brytanii

opublikowano: 09-11-2016, 13:13

Deficyt handlowy Wielkiej Brytanii wzrósł we wrześniu do 5,2 mld GBP z 3,8 mld odnotowanych miesiąc wcześniej, informuje BBC powołując się na dane Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS).

Wartość eksportu zmniejszyła się o 0,2 mld GBP, podczas gdy import wzrósł o 1,2 mld GBP.

Rosnąca różnica pomiędzy wpływami z eksportu a importem napędzana była  w dużej mierze przez rekordowy deficyt zrealizowany w ramach wymiany handlowej z Unią Europejską.

Zdaniem ONS, chociaż wartość funta mocno spadła po głosowaniu ws. brexitu, do tej pory odnotowano tylko nieznaczne bezpośrednie dowody efektu walutowego na handel.

Od czerwcowego referendum notowania funta spadły o ponad 10 proc. w stosunku do dolara i euro, schodząc w pewnym momencie do 31-letniego minimum względem „zielonego, pogłębiając przecenę w październiku osiągając historyczną słabość wobec koszyka walut.

Pomiędzy kwartałami kwiecień-czerwiec i lipiec-wrzesień łączna wartość deficytu handlowego odnośnie dóbr i usług zmniejszyła się o 1,6 mld GBP do 11 mld GBP. W tym okresie odnotowano wzrost eksportu dóbr o 4,5 mld GBP oraz sięgający 3,1 mld GBP wzrost importu dóbr.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu