Czytasz dzięki

Wzrósł pesymizm amerykańskich firm w Chinach

opublikowano: 25-03-2020, 10:51

Amerykańskie firmy w Chinach w większości przypadków nie patrzą optymistycznie w przyszłość, spodziewając się sporych trudności związanych z powrotem do „normalności” po pandemii koronawirusa.

Wybuch epidemii  i działania podjęte przez chiński rząd w celu powstrzymania się jej rozprzestrzeniania pod koniec stycznia zatrzymały znaczną część działalności gospodarczej w Chinach. Połowa ze 119 ankietowanych amerykańskich firm stwierdziła, że „odnotowała znaczny spadek przychodów”, a ponad połowa spodziewa się, że w tym roku generowane w Państwie Środka dochody spadną, jeśli nie będą w stanie wrócić do normalnego poziomu pracy do końca kwietnia.

Tylko 22 proc. firm ankietowanych przez Amerykańską Izbę Handlową w Chinach stwierdziło, że wróciło do „normy”, a jedna czwarta spodziewa się, że nastąpi to do końca kwietnia. Kolejne 22 proc. firm stwierdziło, że oczekuje dalszych opóźnień, które mogą przeciągnąć się na okres letni.

Badanie przeprowadzone między 13 a 18 marca pokazało, że firmy mają bardziej pesymistyczne perspektywy w porównaniu z poprzednim badaniem z lutego. Prawie 40 proc. stwierdziło, że popyt na ich produkty spadł, w porównaniu z 22 proc. w lutym.

Czterdzieści procent respondentów stwierdziło, że nie zmieni planowanych inwestycji w Chinach, co stanowi wzrost o 17 punktów procentowych w porównaniu z ankietą z zeszłego miesiąca. Jednak aż 45 proc. firm zatrudniających mniej niż 250 pracowników stwierdziło, że zmniejszy swoje planowane wydatki.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane