Wzrosła liczba niewypłacalności firm w I kw.

PAP
opublikowano: 26-04-2018, 13:10

Liczba niewypłacalności firm w Polsce w pierwszym kwartale tego roku wzrosła o 16 proc. - do 260, co było najwyższą liczbą w skali ostatniego dziesięciolecia - poinformowała w czwartek firma Euler Hermes - ubezpieczyciel należności handlowych.

"W samym zaś marcu opublikowano informacje o niewypłacalności 102 polskich przedsiębiorstw – po raz pierwszy przekroczona została bariera 100 niewypłacalności w skali miesiąca, wobec 78 w marcu ubiegłego roku (wzrost o 31 proc.)" - napisano w komunikacie.

Sąd, prawo
Zobacz więcej

Sąd, prawo fot. ARC

Według Euler Hermes w budownictwie najwięcej niewypłacalności odnotowano w marcu, gdyż było ich 23. "W odróżnieniu od wielu poprzednich miesięcy z tendencją spadkową, w końcówce I kwartału znowu ponownie niewypłacalne były firmy wyspecjalizowane, a nie tylko ogólnobudowlane, i to wyspecjalizowane m.in. w drogownictwie i inwestycjach towarzyszących" - napisano w komunikacie.

Euler ocenia, że prawdziwą przyczyną problemów firm budowlanych jest brak możliwości podzielenia się z inwestorem, szczególnie w krótkim czasie rosnącymi kosztami, w większej części niż ma to miejsce obecnie.

Z informacji Euler Hermes wynika, że firmy produkcyjne ogłosiły w marcu 19 niewypłacalności. Wśród firm produkcyjnych z problemami najliczniejsze przypadki stanowiły firmy zaopatrujące budownictwo. Ponadto sektor produkcji rolno-spożywczej (w marcu – 5 firm ogłosiło niewypłacalność) oraz firmy produkujące i serwisujące maszyny, konstrukcje etc. – czyli obsługujące inwestycje innych przedsiębiorstw (w samym marcu – 7 firm).

Największą grupą, wśród firm niewypłacalnych, były przedsiębiorstwa z sektora usług (75 w I kwartale, 28 w marcu). Regularnie pojawiają się w tym gronie niewypłacalne firmy z sektora obsługi nieruchomości i inwestycji, reklamy, usług finansowych, placówki lecznicze, firmy z branży IT i gastronomii/turystyki.

Euler poinformował, że to w handlu były dwie największe niewypłacalności w marcu, firm o obrotach ponad 200 mln złotych (motoryzacja oraz żywność). Połowa tych niewypłacalności to handel wyrobami budowlanymi i inwestycyjnymi, połowa zaś – konsumenckimi (nie tylko żywność, ale też kosmetyki, wyposażenie mieszkań etc.).

Liczba niewypłacalności w I kwartale wzrosła rok do roku w centrum kraju – w największym stopniu w trzech województwach: mazowieckim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i lubelskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Wzrosła liczba niewypłacalności firm w I kw.