Czytasz dzięki

Wzrosła wartość nieściągalnych długów w chińskiej gospodarce

opublikowano: 22-04-2020, 07:23

W pierwszym kwartale 2020 r. wzrosła wartość nieściągalnych długów w chińskich bankach. Sytuację pogorszył wybuch epidemii koronawirusa, który doprowadził do czasowego zatrzymania drugiej co do wielkości gospodarki świata.

Wskaźnik kredytów zagrożonych wzrósł do 2,04 proc. na koniec marca, co oznacza zwyżkę rzędu 0,06 punktu procentowego w stosunku do grudnia, wynika z danych chińskiej komisji regulacyjnej ds. bankowości i ubezpieczeń. Stało się tak mimo, że pożyczkodawcy zgodzili się opóźnić spłatę pożyczek dla mniejszych przedsiębiorstw o 880 mld juanów (124 mld USD) i zrolowali w tym okresie ponad 576,8 mld juanów długu.

Juany
Zobacz więcej

Juany fot. Bloomberg

W pierwszych trzech miesiącach roku banki udzieliły około 7,1 bln juanów nowych pożyczek, co daje ponad 20 proc. wzrost w porównaniu z I kwartałem 2019 r. We wtorek Rada Państwa ogłosiła plany obniżenia etapami wskaźnika pokrycia złych kredytów dla średnich i małych banków o 20 punktów procentowych, uwalniając dodatkowe kredyty na wsparcie małych i mikroprzedsiębiorstw.

Krajowe firmy ubezpieczeniowe również znajdują się w stresie. Wzrost składek ubezpieczeniowych spadł w tym kwartale o 13 punktów procentowych i wzrósł zaledwie o 2,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Według CBIRC roszczenia z tytułu ubezpieczenia kredytu wzrosły o 50 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane