Wzrost awersji do ryzyka

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 29-08-2017, 11:43
aktualizacja: 29-08-2017, 11:44

Początek wtorkowej sesji rozpoczyna się w atmosferze podwyższonej awersji do ryzyka wywołanej kolejną próbą rakietową ze strony Korei Północnej.

Tym razem pocisk rakietowy przeleciał nad japońska wyspą Hokkaido i wpadł do Oceanu Spokojnego. W związku z zaistniałą sytuacją i zagrożeniem bezpieczeństwa w Tokio i Seulu mają odbyć się nadzwyczajne posiedzenia.  Sytuację monitorują również inni liderzy światowi. Rynki czekają także na komentarz do całego zajścia ze strony USA i to czy zostaną nałożone jakieś nowe sankcje na Koreę Północną. Spadek apetytu na ryzyko przyczynił się do umocnienia  jena, wzrostów cen złota oraz spadków na rynkach akcji. W reakcji na te informacje para USD/JPY przełamała wsparcie w rejonie 108,60/80 jenów za dolara i otworzyła sobie drogę do testowania niższych poziomów w okolicy wsparcia na poziomie 108,12.

Letnie Święto Bankowe w Wielkiej Brytanii w dnu wczorajszym sprzyjało dość spokojnej sesji na rynku walutowym. Główna para walutowa – EUR/USD kontynuowała zwyżkę i na zamknięciu poniedziałkowej sesjo oscylowała nieco poniżej poziomu 1,1980. W dniu dzisiejszym notowaniom udało się przełamać okrągły poziom 1,2000 i opór na poziomie 1,2040 wynikający z minimum z lipca 2012 roku, co tylko potwierdza silny trend wzrostowy na tej parze. Wsparcie dla euro stanowiły dane o wskaźniku zaufania niemieckich konsumentów Gfk, który wzrósł do poziomu 10,9 pkt. z 10,8 pkt., powyżej konsensusu rynkowego. Dzisiaj z USA poznamy dane nt. indeksu cen domów S&P/Case-Shiller oraz wskaźnik zaufania konsumentów – Conference Board (CB). W sierpniu prognozowany jest wysoki odczyt indeksu CB – solidne dane będą dobrym prognostykiem dla konsumpcji prywatnej w USA. Głos zabierze także Charles Evans z Fed, który w swoich ostatnich wypowiedziach zwracał uwagę, że niższa inflacja może stanowić argument za odroczeniem decyzji o kolejnej podwyżce stóp procentowych w USA.

Pomimo wzrostu awersji do ryzyka dość dobrze radzi sobie nasza krajowa waluta. Na skutek utrzymującego się słabego sentymentu do dolara USD/PLN znalazł się na nowych tegorocznych minimach. Indeks dolara zbliża się natomiast w rejon ważnego geometrycznego wsparcia w okolicy 91,15/30 pkt. EUR/PLN dotarł do dolnego ograniczenia kanału wzrostowego i trend aprecjacyjny na EUR/PLN wyhamował.

USD/PLN

USD/PLN kontynuuje spadki w ramach kanału spadkowego. Para znajduje się poniżej istotnych średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej), co potwierdza silny trend spadkowy na tej parze. Z technicznego punktu widzenia notowania powinny kierować się w okolice dolnego ograniczenia kanału spadkowego, które wyznacza najbliższe wsparcie na poziomie 3,5050. Najbliższy opór to okolice 3,5660.

EUR/USD

EUR/USD pozostaje w silnym trendzie wzrostowym. Para przełamała dziś okrągły poziom 1,2000 i opór w postaci minimum z VII.2012 roku na poziomie 1,2040, który aktualnie wyznacza wsparcie. Techniczny obraz rynku daje zielone światło do testowania wyższych poziomów cenowych. 50% zniesienia całości fali spadkowej realizowanej od początku maja 2014 roku znajduje się dopiero na poziomie 1,2161. Wcześniej jednak para będzie musiała pokonać okrągły poziom 1,2100.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, Noble Securities SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Wzrost awersji do ryzyka