Wzrost cen nieruchomości w Wlk. Brytanii systematycznie wyhamowuje

opublikowano: 03-07-2019, 10:24

W czerwcu 2019 r. wzrost cen mieszkań w Wielkiej Brytanii utrzymał się na niskim poziomie, ograniczony postępującymi spadkami w Londynie i na południowym wschodzie kraju.

Według Nationwide Building Society, dynamika wzrostu cen wyhamowała do zaledwie 0,5 proc. w porównaniu z około 2 proc. w czerwcu 2018 r. To siódmy z rzędu miesiąc z dynamika poniżej 1 proc. 

Rynkowi nieruchomości ciąży przede wszystkim niepewność wynikająca z problematycznego wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Nadal jednak rekordowe zatrudnienie i historycznie niskie stopy procentowe stanowią podstawę popytu.

Brak jasności co do tego, w jaki sposób rozwinie się brexit, będzie nadal ograniczać aktywność na rynku, tworząc swoistą formę zastoju. Potencjalni sprzedawcy wstrzymują się, dopóki nie wiadomo, co się stanie 31 października, kiedy to ma dojść do ostatecznego opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej.

Jak na ironię, niepewność odnośnie brexitu może również ograniczać zakres presji na obniżanie cen. Podczas gdy popyt na mieszkania uległ spowolnieniu, również zauważalne staje się ograniczenie podaży ponieważ coraz więcej gospodarstw domowych stosuje podejście „czekaj i zobacz”. Wydaje się przy tym, że impuls inflacyjny wynikający z braku dostępnych nieruchomości zapobiegł bardziej znacznemu pogorszeniu cen – ocenia Niraj Shah, ekonomista Nationwide.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu