Wzrost cen produkcji w Chinach największy od prawie 2,5 lat

opublikowano: 10-03-2021, 06:27

Ceny produkcji sprzedanej wzrosły w Chinach w lutym mocniej niż oczekiwano, informuje Reuters.

Wskaźnik cen produkcji sprzedanej (PPI) rósł o 1,7 proc. w lutym w ujęciu rocznym, podał chiński urząd statystyczny. Mediana prognoz analityków ankietowanych przez Reutersa wynosiła 1,5 proc. W styczniu PPI pokazywał wzrost o 0,3 proc.

W oddzielnym raporcie poinformowano, że ceny detaliczne spadały w Chinach w lutym o 0,2 proc. w ujęciu rocznym. Analitycy prognozowali spadek wynoszący 0,4 proc. W styczniu wynosił 0,3 proc.

Ekonomiści uważają, że największy od listopada 2018 roku wzrost cen produkcji sprzedanej wynika w dużym stopniu z efektu niskiej bazy i bezprecedensowego wzrostu chińskiego eksportu. W lutym był on o 154,9 proc. wyższy niż rok wcześniej, kiedy praktycznie stanął z powodu pierwszej fali pandemii. Evans-Pritchard, ekonomista ds. Chin w Capital Economics jest przekonany, że deflacja cen detalicznych także nie utrzyma się długo.

- Biorąc pod uwagę, że przedstawiciele władz sygnalizowali „jastrzębie” odchylenie w ostatnich tygodniach uważamy, że Ludowy Bank Chin zacieśni politykę w tym roku – powiedział Reutersowi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane