Wzrost dynamiki wynagrodzeń w marcu przesądza o podwyżce stóp proc. w kwietniu

opublikowano: 17-04-2007, 16:25

Niespodziewany wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w marcu to koronny argument przeważający za podwyżką o 25 pb. na  najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP), oceniają ekonomiści.

"Podwyżka o 25 pb w kwietniu to sprawa przesądzona" - napisał Michał Chyczewski z Banku BPH w komentarzu do danych.

Podobnego zdania są ekonomiści Banku Zachodniego WBK.

"Dane wydają się przesądzać, że rada zdecyduje się dokonać podwyżki stóp procentowych już w kwietniu" - napisali w raporcie.

Natomiast Wojciech Matysiak z banku BGŻ ocenia, że arytmetyka RPP nadal nie wskazuje jednoznacznie, że podwyżka kwietniowa jest już przesądzona.

"Analizując ostatnie wypowiedzi członków RPP warto jednak zauważyć, że wciąż nie wiadomo, czy znajdzie się sześć głosów potrzebnych do przeforsowania decyzji o podwyżce już w kwietniu" - napisał w komentarzu.

Natomiast ekonomiści ING Banku zwracają uwagę na fakt, że zaskakujące dane z rynku pracy mogą nawet przyspieszyć decyzję o kolejnych podwyżkach w 2007 roku.

"Taka dynamika wzrostu płac może skłonić członków RPP do skrócenia przerwy między podwyżkami" - napisali w raporcie.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał we wtorek, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w marcu o 6,1% w stosunku do poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym zwiększyło się o 9,1% i wyniosło 2852,71 zł. (ISB)

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wzrost dynamiki wynagrodzeń w marcu przesądza o podwyżce stóp proc. w kwietniu