Wzrost gospodarczy będzie najważniejszy

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 09-08-2011, 00:00

W maju pisałem na łamach "PB", iż spowalniający wzrost gospodarczy w USA może zwiastować korektę na rynkach akcji. Trudno było wtedy przypuszczać, iż lato przyniesie tak silne turbulencje na rynkach finansowych, jednak w ostatecznym rozrachunku wszystko sprowadza się do zasygnalizowanego wtedy problemu: jak długi będzie okres spowolnienia gospodarczego?

W poniedziałek inwestorzy na rynkach zastanawiali się nad konsekwencjami obniżenia ratingu USA. Dominowało pytanie, czy będzie to wstęp do kolejnego kryzysu na miarę tego z 2008 roku. Oczywiście kwestii obniżenia oceny wiarygodności najważniejszego na świecie mocarstwa nie należy bagatelizować. Chłodna ocena sytuacji każe jednak odnotować, iż na dłuższą metę kluczowe pytanie dotyczy przede wszystkim wzrostu gospodarczego.

Wzrost gospodarczy to nie tylko perspektywa lepszych wyników spółek, ale także szansa na poprawę sytuacji fiskalnej po obydwu stronach Atlantyku. Dłuższe spowolnienie to z kolei wzrost deficytów i eskalacja i tak już poważnego kryzysu.

Obecnie uważamy, iż globalna gospodarka uniknie powrotu recesji. Natomiast zachowanie rynków akcji zależne będzie od tego, czy inwestorzy ponownie uwierzą w ożywienie. Jeżeli jesień przyniesie zatrzymanie spowolnienia gospodarczego, WIG20 może szukać dołka już w okolicach 2300 pkt. Jeżeli natomiast kolejne tygodnie przynosić będą systematycznie pogarszające się raporty, nie będzie można wykluczyć spadku notowań indeksu nawet w okolice 2000 pkt. Większy spadek cen ropy i uspokojenie sytuacji w Europie byłyby dobrym prognostykiem dla powrotu globalnej gospodarki na ścieżkę ożywienia. Warto obserwować też zachowanie wskaźników wyprzedzających. To one (już w kwietniu!) zasygnalizowały zadyszkę amerykańskiej gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wzrost gospodarczy będzie najważniejszy