Wzrost gospodarczy Chin najniższy od prawie trzech dekad

opublikowano: 18-10-2019, 06:30

W trzecim kwartale PKB Chin wzrósł tylko o 6,0 proc. w ujęciu rocznym, donosi Reuters.

To najniższy wzrost PKB od 27 i pół roku. Oczekiwano, że wyniesie 6,1 proc. W poprzednim kwartale wzrost gospodarczy sięgał 6,2 proc. W porównaniu z drugim kwartałem tempo wzrostu wyniosło w trzecim 1,5 proc.

- Władze Chin muszą bardzo poważnie potraktować sytuację gospodarczą. Wojna handlowa z USA pogorszyła sytuację na rynku pracy i wynagrodzeń, a firmy wstrzymują się od inwestycji kapitałowych – skomentował dane Toru Nishihama, główny ekonomista Dai-Ichi Life Research Institute w Tokio.

Naoto Saito, szef analizy w Daiwa Institute of Research w Tokio zwraca uwagę, że w tym roku tempo wzrostu gospodarczego Chin spadało o 0,2 pkt. procentowego w każdym kwartale. Dlatego prognozuje, że spadnie poniżej 6,0 proc. w ostatnim kwartale roku. – prognozuje.

- Wzrost PKB Chin w trzecim kwartale jest niższy niż oczekiwał rynek, do czego przyczynił się głównie sektor przemysłu. W związku z tym obniżyliśmy naszą prognozę wzrostu Chin w 2019 roku do 6,1 proc. nie widząc dużej przestrzeni dla władz na podwyższenie tempa wzrostu pomimo częściowej umowy handlowej z USA – napisała Alicia Garcia Herrero, główna ekonomistka Azji-Pacyfiku w Natixis w Pekinie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy