"Wzrost gospodarczy spowolnił do 0,8 proc."

JKW
opublikowano: 29-01-2013, 10:32

Z danych za cały 2012 r. wyłaniają się słabe dane za ostatni kwartał - twierdzi Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK.

- Produkt krajowy brutto w 2012 roku zwiększył się o 2,0 proc. Biorąc pod uwagę bardzo słabe dane za grudzień, które poznaliśmy w tym miesiącu, można powiedzieć, że mamy do czynienia z pozytywną niespodzianką, co zresztą znalazło odzwierciedlenie na rynkach – złoty się umocnił - komentuje poniedziałkowe dane GUS Tomasz Kaczor.

Zobacz więcej

Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK, / fot. Borys Skrzyński

Jak dodaje, wyniki za sam IV kwartał są jednak słabe.

- Dane pozwalają szacować, że PKB w IV kwartale zwiększył się o około 0,8 proc. rok do roku, co nadal oznacza bardzo zauważalny spadek dynamiki w zestawieniu z poprzednimi trzema miesiącami (1,4 proc. rdr). Konsumpcja indywidualna była prawdopodobnie niższa niż rok wcześniej w tym okresie, choć w całym 2012 udało się osiągnąć niewielki wzrost - zaznacza Tomasz Kaczor.

Jego zdaniem, jako pozytyw należy dostrzec wzrost o 0,6 proc. nakładów inwestycyjnych na środki trwałe, co może dawać nadzieję, że firmy wciąż postrzegają spowolnienie jako przejściowe i przygotowują się do powrotu wzrostu w drugim półroczu.

- RPP rozważała jako opcję przerwę w obniżkach stóp i na pewno jej zwolennicy znajdą w dzisiejszych danych argumenty za takim głosowaniem. Jednak mimo to sądzimy, że stopy pójdą w dół już w lutym – mamy najniższy wzrost gospodarczy od 2009 roku, inflację poniżej celu, więc niewiele argumentów za utrzymywaniem wyższych stóp - twierdzi Tomasz Kaczor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / "Wzrost gospodarczy spowolnił do 0,8 proc."