Wzrost gospodarczy Szwajcarii wyższy niż oczekiwano

opublikowano: 26-11-2021, 10:42

Tempo wzrostu gospodarczego sięgnęło w Szwajcarii 1,7 proc. w trzecim kwartale w porównaniu z poprzednim, donosi Bloomberg na swojej stronie internetowej. Oczekiwano 1,6 proc.

W ujęciu rocznym PKB Szwajcarii wzrósł o 4,1 proc. Państwowy Sekretariat Spraw Gospodarczych, czyli resort gospodarki podkreślił, że PKB w trzecim kwartale był o ponad 1 proc. wyższy niż przed pandemią.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Poprawa wyniku szwajcarskiej gospodarki jest w dużym stopniu zasługą boomu w branży hotelarsko-gastronomicznej, która zanotowała aż 110,6 proc. wzrostu. Ekonomiści ostrzegają w związku z tym o możliwości pogorszenia sytuacji. Wskazują na sąsiednią Austrię, gdzie wzrost zarażeń koronawirusem zmusił władze do wznowienia lockdownu. Tempo szczepień w Szwajcarii jest niższe niż w innych krajach w Europie. Zagrożeniem dla szwajcarskiej gospodarki może być również najnowsze umocnienie franka spowodowane doniesieniami o nowym wariancie koronawirusa, które uderza w eksporterów. W piątek frank przełamał kluczową barierę 1,05 za euro i przed południem umacniał się do 1,045 za euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane