Wzrost gospodarczy w strefie euro spadnie do 3 proc

Dariusz Karolak
opublikowano: 08-01-2001, 14:20

BAZYLEA (Reuters) - Szefowie banków centralnych, którzy spotkali się w poniedziałek w Banku Rozliczeń Międzynarodowych (BIS) spodziewają się spadku wzrostu gospodarczego w strefie euro do trzech procent, powiedział podczas konferencji prasowej szef Banku Anglii Eddie George.

Spadek ten jest pozytywnym krokiem w stronę uzyskania bardziej stabilnego tempa wzrostu, powiedział George, dodając, że spadek tempa odzwierciedla spowolnienie gospodarki amerykańskiej.

"Dojdzie do spowolnienia, jednak będzie ono umiarkowane i krótkotrwałe, dlatego spodziewamy się spadku od 3,25 -3,50 procent do trzech procent. To pozytywne dane" - powiedział George.

"Gospodarka Europy jest stosunkowo mało narażona na wydarzenia w Stanch Zjednoczonych"- powiedział dziennikarzom po spotkaniu bankowców w BIS.

Po wypowiedzi szefa Banku Anglii euro nadal pozostawało w okolicach najniższego poziomu dnia i wyceniano je na 0,9485 dolara.

George powiedział również, że szefowie banków centralnych nie spodziewają się recesji w USA i na świecie oraz oceniają, że wzrost gospodarczy Stanów Zjednoczonych spadnie w 2001 do 2-3 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB).

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dariusz Karolak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wzrost gospodarczy w strefie euro spadnie do 3 proc