Wzrost kursu PKN Orlen zminimalizował stratę WIG20

(Artur Szymański)
opublikowano: 23-03-2005, 16:44

Huśtawka nastrojów trwa w najlepsze. Po poniedziałkowym ostrym spadku i wtorkowym wzroście, trzeci dzień tygodnia znów przyniósł spadek indeksów. Nie był on jednak głęboki, WIG20 zniżkował tylko o 0,28 proc. Paradoksalnie, pomimo zaliczenia minusa, więcej powodów do zadowolenia mają byki.

Huśtawka nastrojów trwa w najlepsze. Po poniedziałkowym ostrym spadku i wtorkowym wzroście, trzeci dzień tygodnia znów przyniósł spadek indeksów. Nie był on jednak głęboki, WIG20 zniżkował tylko o 0,28 proc. Paradoksalnie, pomimo zaliczenia minusa, więcej powodów do zadowolenia mają byki.

Sprzedający nie wykorzystali bowiem szansy na pogłębienie dołka choć mieli do tego wszelkie potrzebne argumenty. Sesja zaczęła się zgodnie z oczekiwaniami, tj, ponad 1-proc. spadkiem indeksów. Nie mogło być inaczej po wtorkowym trzęsieniu ziemi na Wall Street, której indeks błyskawicznie zniżkował po publikacji komunikatu z posiedzenia FOMC. Od sporych spadków rozpoczęły środowe sesje giełdy w Europie Zachodniej, osłabła też na otwarciu polska waluta.

Inwestorzy, którzy poprzedniego dnia kupowali akcje dużych spółek (zwłaszcza PKN Orlen) nie zamierzali liczyć strat już następnego dnia. Fundusze obroniły WIG20 przed pogłębieniem dołka i zaczęło się odrabianie strat. Sprzyjał temu złoty, który także odbierał stracone pole. Po południu mało brakowało indeksy wyszłyby na plus. Jednak dane o inflacji w USA okazały się minimalnie gorsze od prognoz. Reakcja inwestorów na rynku walutowym była umiarkowana, niemniej jednak złoty znów zaliczył spadek. Indeksy giełdowe też.

Ostatecznie WIG20 zakończył dzień na poziomie 1964,36 pkt, czyli tylko 5 pkt poniżej najwyższego poziomu dnia. Byki mogą być w miarę zadowolone, mogło bowiem znacznie gorzej. Świetny dzień mieli posiadacze akcji PKN Orlen. Kurs poszedł w górę aż o 2,4 proc. przy 200-mln obrotach, czemu sprzyjało podniesienie przez CA IB rekomendacji z „redukuj” do „trzymaj” oraz ceny docelowej do 44 zł, czyli o 26 proc. w stosunku do poprzedniej wyceny. Na przeciwnym biegunie natomiast znalazła się Telekomunikacja Polska, której związki zawodowe grożą strajkiem jeśli zarząd spółki nie zrezygnuje ze zwolnień. Kurs spadł o 1,7 proc.

Najgorzej jednak wypadły Kęty, których akcje potaniały aż o 6,4 proc. Inwestorzy z dezaprobatą przyjęli wstępną prognozę wyników na pierwszy kwartał. Kęty spodziewają się bowiem spadku zysku skonsolidowanego do poziomu 17- 18 mln zł z 24 mln zł przed rokiem. Wśród mniejszych spółek po ponad 10 proc., lecz przy małych obrotach zdrożały akcje Swissmedu i LZPS. Wzrost kursu Hydrotoru tłumaczy komunikat, w którym spółka poinformowała, że firma zarządzająca aktywami CA IB IM posiada 282 tys. akcji emitenta, co stanowi 11,76 proc. kapitału zakładowego. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane