Wzrost napięcia politycznego bez wpływu na PLN, dane makro w kalendarzu

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 19-12-2016, 08:14

Początek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego wobec zagranicznych dewiz. Polska waluta kwotowana jest przez inwestorów następująco: 4,4225 PLN za euro, 4,2307 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1184 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2762 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,466% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek nowego tygodnia handlu na PLN nie przynosi większych zmian, pomimo wzrostu napięcia politycznego w kraju. Opozycja zarzuca rządowi nielegalne uchwalenie budżetu na rok 2017r. (przeniesienie obrad z Sali plenarnej). Dodatkowo w tle obserwujemy protesty związane z potencjalnym „ograniczeniem dostępu mediów” do Sejmu. Istotność tych wydarzeń zauważona została m.in. przez FT, który zamieścił artykuł dot. protestów w Polsce na pierwszej stronie europejskiego wydania. Trudno jednak zakładać mocniejszy potencjalny wpływ ww. wydarzeń na polskie aktywa. Wycena złotego od dłuższego czasu zależna jest głównie od nastrojów i zmian na szerokim rynku. Inwestorzy oceniając perspektywy PLN zwracają obecnie większą uwagę m.in. na perspektywy polityki monetarnej FED aniżeli na wydarzenia krajowe czy szczegółowe odczyty makro. W konsekwencji, z rynkowego punktu widzenia dla PLN, większe znaczenie od weekendowych wydarzeń w Polsce oraz zaplanowanych danych makro będzie mieć najprawdopodobniej popołudniowe wystąpienie J. Yellen, które może przełożyć się na zmiany wyceny USD. W szerszym kontekście przecena PLN została wyhamowana, jednak w dalszym ciągu wycena polskiej waluty oscyluje blisko najniższych poziomów od miesięcy. Jest to spowodowane, przede wszystkim, mocniejszym dolarem oraz szerszym pogorszeniem perspektyw gospodarczych dla Polski (słabe wskazania makro III/IV kw.).

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej za listopad. Rynek oczekuje wskazań na poziomie 1,8% r/r  (wobec -1,3% r/r uprzednio) oraz 4,8% r/r (wobec 3,7% r/r w październiku). Rynek oczekuje wiec podbicia wskaźników (głównie na bazie efektów sezonowych) po kiepskich danych z października. Dodatkowo w zakresie sprzedaży detalicznej podtrzymane są oczekiwania na pozytywny wpływ programu 500+.

Z rynkowego punktu widzenia na większości par związanych z PLN nie obserwujemy większych ruchów. Lokalne podbicie kwotowań EUR/USD wskazuje, iż możemy obserwować proporcjonalne reakcje na EUR/PLN i USD/PLN. Lokalnie w kalendarzu inwestorzy mogą zwrócić uwagę na dane dot. sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Na szerokim rynku obserwować będziemy przed świąteczny tydzień handlu, który zwyczajowo charakteryzuje się spadającą aktywnością obrotu.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wzrost napięcia politycznego bez wpływu na PLN, dane makro w kalendarzu