Wzrost notowań w Europie, rynki liczą na działania Fedu

  • PAP
opublikowano: 19-07-2019, 11:29

Indeksy w Europie i Azji wzrosły, podobnie jak kontrakty w USA. Inwestorzy liczą, że banki centralne na całym świecie niedługo mogą zacząć cykl łagodzenia polityki monetarnej. Ceny ropy idą w górę, wraz z rosnącym napięciem na Bliskim Wschodzie.

Notowania grupy reklamowej Publicis spadają o 8,5 proc. - firma podała w raporcie kwartalnym, że sprzedaż była niższa od oczekiwań, a prognoza przychodów na cały rok została obniżona.

Gecina rośnie o ok. 5 proc., po tym jak poinformowała, że podnosi prognozę zysku na cały rok.

Akcje AB InBev wzrosły o 5 proc. po ogłoszeniu, że Asahi kupi australijski oddział firmy.

W Azji, Nikkei wzrósł o 2 proc., a w Chinach SCI zwyżkował o 0,79 proc.

Kontrakty na indeksy w USA są w przedziale od +0,25 proc. do +0,4 proc.

Akcje Microsoftu rosną o 3,5 proc. w handlu przedsesyjnym - zysk na akcję giganta IT wyniósł 1,37 USD w II kwartale, wobec oczekiwanych przez analityków 1,21 USD.

Podczas czwartkowej sesji kurs Netflix spadł o ponad 10 proc. Platforma streamingowa rozczarowała inwestorów liczbą nowych abonentów, których zdobyła w II kwartale poza Stanami Zjednoczonymi. Oczekiwano, że będzie ich 5 mln, tymczasem liczba nowych klientów wzrosła o 2,7 mln.

Dolar umacnia się o 0,13 proc. wobec koszyka walut do 96,92 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,27 proc. do 1,1254.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,15 proc. do 107,68.

Kurs funta zwyżkuje o 0,3 proc. wobec dolara do 1,2518.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 2 pb do 2,05 proc.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb do: -0,31 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 0,96 proc. do 55,83 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 1,23 proc. do 61,7 USD/b.

WYPOWIEDZI CZŁONKÓW FEDU

Dwóch członów Fedu - wiceprezes Richard Clarida i prezes Fed z Nowego Jorku John Williams - podkreśliło w czwartek, że Rezerwa powinna działać szybko, by zapewnić podtrzymanie ekspansji gospodarczej.

"Nie trzeba czekać, aż sytuacja stanie się na tyle zła, by wymagała serii dramatycznych obniżek stóp proc." - powiedział Richard Clarida.

Z kolei prezes Fed z Nowego Jorku John Williams powiedział, że "opłaca się działać szybko, aby obniżyć stopy przy pierwszych oznakach kryzysu gospodarczego".

"Lepiej podjąć kroki prewencyjne niż czekać na katastrofę" - powiedział Williams.

Rzeczniczka nowojorskiego Fedu dodała, później, że wypowiedzi Williamsa nie dotyczyły przyszłych działań FOMC, tylko odnosiły się do badań naukowych.

„W lipcu oczekujemy, że banki centralne złagodzą politykę monetarną na całym świecie, idąc w ślad za Fedem i EBC” - napisali w komentarzu ekonomiści Morgan Stanley.

Wyceniane przez kontrakty na stopę Fed implikowane prawdopodobieństwo cięcia fed funds o 50 pb na posiedzeniu w lipcu wynosi obecnie 45,5 proc.

KONSULTACJE USA-CHINY

Przedstawiciele USA i Chin odbyli w czwartek rozmowę telefoniczną ws. relacji handlowych między dwiema największymi gospodarkami świata. Sekretarz skarbu Steven Mnuchin i przedstawiciel handlowy USA Robert Lighthizer rozmawiali ze swoimi odpowiednikami w chińskim rządzie.

W tej chwili prowadzimy rozmowy na poziomie wysokich przedstawicieli administracji. Rozmowy są do tego stopnia zaawansowane, że zorganizowanie spotkań twarzą w twarz ma dla nas sens" - powiedział Mnuchin po odbyciu rozmowy z przedstawicielami Chin.

Przewiduję, że takie spotkanie może być zorganizowane. (...) Spotkanie jest możliwe, ale nie zamierzam spekulować na temat jego wyniku” - dodał.

W ocenie Williama Lee, głównego ekonomisty w Milken Institute, ani Chiny, ani Stany Zjednoczone nie wydają się być gotowe na poruszanie spornych kwestii w negocjacjach.

"Wysoki poziom niepewności w handlu powoduje, że firmy produkcyjne niechętnie podejmują inwestycje. Ten wysoki stopień niepewności jest też przeszkodą dla wzrostu gospodarczego USA” - powiedział Lee.

NAPIĘCIE NA BLISKIM WSCHODZIE

Amerykański okręt wojenny USS Boxer zestrzelił irańskiego drona, który zbliżył się na odległość ok. 900 metrów do statku w cieśninie Ormuz - ogłosił w czwartek prezydent USA Donald Trump.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif powiedział w czwartek, że nie posiada żadnych informacji na temat drona, zestrzelonego przez amerykański okręt w cieśninie Ormuz.

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek sankcje na pięć osób i międzynarodową sieć firm, które według ministerstwa skarbu USA są zaangażowane w handel materiałami, wykorzystywanymi do rozwoju irańskiego programu atomowego.

fot. Bloomberg
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane