Wzrost optymizmu wśród Amerykanów

PAP
20-02-2008, 17:55

Nastroje społeczne w USA, minorowe w  minionych miesiącach, ostatnio się nieco poprawiły - wskazują opublikowane w  środę wyniki najnowszego sondażu instytutu Zogby International i agencji Reutera.

Indeks optymizmu opracowany przez tę organizację wzrósł z 94,2 w styczniu do 99,3 w lutym, czyli do najwyższego poziomu od sierpnia ubiegłego roku.

Trochę mniej Amerykanów niż w styczniu uważa obecnie, że kraj zmierza w złym kierunku (spadek z 68 do 62 procent) i mniej także obawia się o własną sytuację materialną oraz bezpieczeństwo swojego zatrudnienia.

Aprobata dla polityki i sposobu sprawowania urzędu przez prezydenta George'a W. Busha wzrosła w lutym do 34 procent, z poprzednich 31 procent.

Jednocześnie jednak 54 procent Amerykanów - więcej nawet niż w zeszłym miesiącu (48 procent) - uważa, że w przyszłym roku nastąpi recesja.

Przyczyny generalnej poprawy nastrojów nie są jasne. Agencja Reutera przypomina, że prezydent Bush podpisał niedawno ustawę o pakiecie posunięć mających pobudzić wzrost gospodarki, szybko uchwaloną przez Kongres.

John Zogby uważa, że wzrost optymizmu wiąże się prawdopodobnie z nadchodzącymi wyborami. "Amerykanie są teraz skoncentrowani na przyszłości. Będzie nowy prezydent i nowy Kongres i ludzie mają pozytywne odczucia z tego powodu" - powiedział szef ośrodka badania opinii - współautora sondażu.

Tomasz Zalewski (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Wzrost optymizmu wśród Amerykanów