Wzrost PKB Chin w II kw. był nieco niższy niż oczekiwano

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 15-07-2021, 06:57

W drugim kwartale 2021 r. chińska gospodarka rozwijała się w nieco niższym tempie niż oczekiwano. Jej dynamiczny rozwój tłumiony był spowolnieniem w produkcji, wysokimi kosztami surowców oraz walką z nowymi ogniskami Covid-19, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Według danych Narodowego Urzędu Statystycznego (NBS), w okresie kwiecień-czerwiec 2021 r. PKB drugiej pod względem wielkości gospodarki świata wzrósł o 7,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Tymczasem mediana prognoz zakładała zwyżkę rzędu 8,1 proc. Kwartał wcześniej dynamika wyniosła 18,3 proc.

W relacji do pierwszego kwartału 2021 r. gospodarka rozwijała się w tempie 1,3 proc. i w tym przypadku udało się jej przebić oczekiwania, które kształtowały się na poziomie 1,2 proc. wobec 0,6-proc. wzrostu poprzednio.

Najnowsze odczyty pokazały również, że produkcja przemysłowa Chin wzrosła w czerwcu o 8,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, spowalniając z 8,8 proc. wzrostu w maju. Ekonomiści spodziewali się tymczasem wzrostu o 7,8 proc. r/r.

Z kolei sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 12,1 proc. W tym przypadku spodziewano się wartości rzędu 11,0 proc. po majowym wzroście o 12,4 proc.

NBS podkreślił, że ożywienie gospodarcze w kraju jest nierównomierne.

Należy przy tym brać pod uwagę, że globalna epidemia nadal ewoluuje i istnieje wiele niestabilności zewnętrznych i niepewnych czynników – powiedziała Liu Aihua z NBS.

Dotychczas ekonomiści oczekiwali wzrostu PKB o 8,6 proc. w 2021 r., co byłoby najwyższą roczną dynamiką od dekady i znacznie powyżej oficjalnego, rządowego celu wzrostu przekraczającego 6 proc. Chiny były jedyną dużą gospodarką, która uniknęła załamania w zeszłym roku, rozwijając się w tempie 2,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane