Wzrost PKB Japonii w II kw. wyższy niż oczekiwano

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 08-09-2022, 10:21
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Drugi kwartał 2022 r. okazał się nadspodziewanie udany dla japońskiej gospodarki. Jej wzrost wsparły wyższe niż prognozowano wydatki konsumentów i przedsiębiorstw po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

W finalnym oszacowaniu, według danych ministerstwa finansów PKB Japonii wzrósł w okresie kwiecień-czerwiec 2022 r. o 3,5 proc. w ujęciu rocznym zdecydowanie przyspieszając po I kwartale, kiedy to wzrósł o 0,2 proc. i przebijając medianę prognoz ekonomistów kształtującą się na poziomie 2,9 proc.

Również w ujęciu kwartalnym wynik okazał się lepszy od spodziewanego. Wzrost wyniósł bowiem 0,9 proc. przy medianie 0,7 proc. i wzroście o 0,1 proc. w I kw.

Rządowy raport wskazuje, że konsumpcja prywatna, która stanowi ponad połowę PKB, zwiększyła się o 1,2 proc. Z kolei wydatki kapitałowe wzrosły o 2,0 proc. za co głównie odpowiadały silniejsze inwestycje w oprogramowanie.

Popyt krajowy poprawił PKB o 0,8 punktu procentowego, natomiast eksport netto o 0,1 punktu procentowego.

W opinii Takeshi Minami, głównego ekonomisty Norinchukin Research Institute, japońska gospodarka zrealizowała znacznie wyższy wzrost w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami.

Może być jednak trudno utrzymać taką dynamikę. Globalna gospodarka stoi w obliczu ogromnej niepewności i wielu czynników ryzyka, a wyższe ceny powodują tłumienie konsumpcji w kraju – podkreślił ekonomista.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane