Wzrost PKB w Europie na chwilę wsparł euro

Marek Wołos, DM TMS Brokers
16-05-2008, 00:00

W czwartek inwestorzy poznali inflację bazową w strefie euro. W kwietniu niespodziewanie spadła ona do 1,6 proc. Rynek spodziewał się wyników na poziomie 2,0 proc. Pozytywnie zaskoczył również wzrost PKB w I kw. — 2,2 proc. W Niemczech w tym okresie PKB zanotowało największą dynamikę od 1996r.

Tak dobre dane nie mogły pozostać niezauważone. EUR/USD jeszcze przed ich publikacją zwyżkował do 1,5545. Nastroje popsuł szef Eurogroup Juncker. Powiedział on, że poziom 1,60 na eurodolarze jest zbyt wysoki dla przedsiębiorstw i obecnie kurs podąża w dobrym kierunku. Komentarz i dane o napływie kapitału do USA osłabiły euro.

Mniejsza presja inflacyjna w Eurolandzie wzmocni spekulacje o obniżce stóp procentowych. To powinno osłabić euro. W najbliższych miesiącach euro może spaść wobec dolara poniżej 1,50.

Marek Wołos

DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wołos, DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wzrost PKB w Europie na chwilę wsparł euro