Wzrost płac w grudniu argumentem ‘jastrzębi’ za potrzebą podwyżek w 2007 r.

opublikowano: 16-01-2007, 15:18

Wyższa od oczekiwanej dynamika wzrostu płac w grudniu 2006 roku potwierdza obawy „jastrzębiej” części Rady Polityki Pieniężnej (RPP) co do możliwości uruchomienia spirali płacowo-cenowej i w efekcie do potrzeby podniesienia stóp procentowych, oceniają ekonomiści.

Wyższa od oczekiwanej dynamika wzrostu płac w grudniu 2006 roku potwierdza obawy „jastrzębiej” części Rady Polityki Pieniężnej (RPP) co do możliwości uruchomienia spirali płacowo-cenowej i w efekcie do potrzeby podniesienia stóp procentowych, oceniają ekonomiści.

„Szybko rosnące płace są potwierdzeniem obaw Rady Polityki Pieniężnej co do możliwości uruchomienia się spirali cenowo-płacowej i nasilenia się presji inflacyjnej w horyzoncie działania polityki monetarnej” – napisał Wojciech Matysiak, analityk banku BGŻ, w komentarzu do danych.

Jednocześnie podkreślił, że dane nie powinny wpłynąć na decyzję o podwyżce stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu RPP.

Podobnie oceniają ekonomiści Banku BPH.

„Dane nie będą miały wpływu na decyzję RPP, ale potwierdzają znaczące ryzyko inflacyjne, które płynie z rynku pracy” – napisali w komentarzu.

Natomiast ekonomiści Banku Handlowego podtrzymują prognozy, że RPP podwyższy stopy procentowe dwa razy w tym roku – w kwietniu i maju 2007 roku do 4,50%, w przypadku głównej stopy referencyjnej.

„Spodziewamy się, że druga w drugiej połowie roku presja inflacyjna się zmniejszy, a polska waluta się umocni” – napisał Piotr Kalisz z Banku Handlowego w raporcie.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał we wtorek, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w grudniu o 9,7% w stosunku do listopada, a w ujęciu rocznym zwiększyło się o 8,5% i wyniosło 3027,51 zł. Rynek oczekiwał wzrostu o 5,4% r/r. (ISB)

dag/tom

Dagmara Leszkowicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane