Wzrost PMI dla polskiego przemysłu mocniejszy niż oczekiwano

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 02-01-2023, 09:19
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W grudniu polski przemysł odnotował lepszy wynik niż oczekiwano, pozostając jednak w obszarze kurczenia się.

Bartek Sadowski/Bloomberg

W oszacowaniu na grudzień 2022 r. wskaźnik PMI dla polskiego sektora przemysłowego wzrósł do 45,6 pkt z 43,4 pkt w listopadzie. Odczyt okazał się lepszy od mediany prognoz, zakładającej zwyżkę do 44,0 pkt.

Grudniowy odczyt był najwyższym od maja 2022 r. Niemniej mimo obserwowanej poprawy, wskaźnik opracowywany przez S&P Global pozostawał poniżej progu 50 pkt oddzielającego rozwój od kurczenia się danego segmentu gospodarki.

W komentarzu do PMI, S&P Global napisał, że “Rok 2022 zakończył się mało optymistycznie dla polskiego przemysłu. Warunki gospodarcze w sektorze wytwórczym po raz kolejny znacznie się pogorszyły. Spadły zarówno produkcja jak i nowe zamówienia. Zatrudnienie oraz aktywność zakupowa w dalszym ciągu ulegały zmniejszeniu. Grudniowe tempa spadków były jednak łagodniejsze niż te odnotowane w listopadzie, a inflacja kosztów wzrosła w zauważalnie mniejszym stopniu".

Produkcja zmalała ósmy miesiąc z rzędu, a nowe zamówienia dziesiąty. Tempa spadków, choć ponownie zwolniły, były wciąż szybkie na tle badań długoterminowych. Podobne trendy odnotowano też dla nowych zamówień eksportowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane