Wzrost polskiej gospodarki w I kwartale br. przekroczy 5,0 proc.

ISB, AOP
opublikowano: 20-03-2008, 09:33

Wzrost gospodarczy w I kw. 2008 r. przekroczy 5,0 proc., szacują analitycy resortu gospodarki. Ich zdaniem, po  bardzo wysokim, 7,2-proc. wzroście rok temu, będzie to bardzo dobry wynik.

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w lutym br. o 14,9 proc. r/r oraz o 1,6 proc. względem stycznia br. Wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego przewyższyły oczekiwania analityków resortu.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych wzrost w lutym przyspieszył do 11,4 proc. względem tego samego miesiąca ub.r. Na tak dobry rezultat wpływ miała wyższa niż przed rokiem liczba dni roboczych w lutym. Czynnik ten będzie jednak negatywnie oddziaływał na wzrost produkcji w marcu" - napisano w komentarzu.

Eksperci resortu przewidują również, że w związku z terminem Świąt Wielkanocnych, a także z uwagi na wysoką ubiegłoroczną bazę wzrost produkcji sprzedanej przemysłu w marcu powinien wynieść około 5,0% w stosunku do analogicznego miesiąca 2007 roku.

Wzrost produkcji przemysłowej odnotowano w 26 spośród 29 działów przemysłu, co, zdaniem analityków resortu gospodarki, sugeruje utrzymywanie się dobrej koniunktury w działach produkujących zarówno dobra konsumpcyjne, jak i inwestycyjne.

"Wzrost wskaźnika cen względem stycznia br. wyniósł w lutym 0,6 proc. i wynikał głównie z wysokiego wzrostu cen w dziale wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę - o 2,2 proc. Presja cenowa utrzymuje się także w górnictwie, gdzie ceny w lutym 2008 r. wzrosły o 1,3 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Ceny w przetwórstwie przemysłowym rosną zdecydowanie wolniej - o 0,4 proc. Na wzrost wskaźnika cen największy wpływ mają zatem działy, w których ceny są regulowane administracyjnie" - czytamy w komentarzu.

Eksperci zauważyli również, że korzystne warunki pogodowe pozwoliły zwiększyć sprzedaż produkcji budowlano-montażowej w lutym br. o 20,7 proc. r/r, a wzrost produkcji sprzedanej odnotowały wszystkie grupy przedsiębiorstw. Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej w pierwszych dwóch miesiącach 2008 r. była wyższa o 15,9 proc. w ujęciu rocznym. Zwracają uwagę na fakt, że w ubiegłym roku wzrost w całym pierwszym kwartale był bardzo wysoki i wyniósł aż 51,1 proc.

"Wstępne wyniki GUS wskazują na stabilny wzrost gospodarki w I kwartale br. Zdaniem analityków MG, dane te potwierdzają szanse na rozwój gospodarczy przekraczający 5 proc., co przy wysokim 7,2 proc. wzroście w I kwartale ub.r. należy uznać za bardzo dobry wynik" - podsumował resort gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB, AOP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wzrost polskiej gospodarki w I kwartale br. przekroczy 5,0 proc.