Wzrost popytu zaowocował zwyżką indeksów na GPW

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 15-11-2000, 00:00

Wzrost popytu zaowocował zwyżką indeksów na GPW

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie stała pod znakiem lekkiego ożywienia. Nie tylko w górę poszły kursy większości notowanych papierów oraz obroty, ale co chyba ważniejsze, na parkiecie ponownie pojawili się inwestorzy chcący kupować akcje. Co prawda, przewaga strony popytowej nie była zbyt wielka, niemniej jednak w porównaniu z poprzednimi sesjami, kiedy na parkiecie mieliśmy do czynienia z realizacją zysków i zamykaniem pozycji, jest to i tak optymistyczny sygnał.

WARTOŚĆ wczorajszych obrotów podsumowano na kwotę powyżej 161 mln zł, z czego ponad połowa została zrealizowana przez spółki zaliczane do segmentu innowacyjnych technologii. Spośród grona tych firm, największe transakcje zawarto na walorach Telekomunikacji Polskiej. Ich łączna wartość stanowiła aż 25 proc. całości obrotu na GPW.

JAK WIĘC widać zainteresowanie inwestorów ponownie zostało skierowane na firmy tak zwanej nowej ekonomii, co patrząc w przeszłość, nie jest chyba najszczęśliwszym rozwiązaniem. Wahania koniunktury na tych papierach są bowiem bardzo silne, a częsta zmienność trendów nie pozwala nawet na przybliżoną prognozę przyszłych zmian na parkiecie.

LIDERAMI i maruderami wczorajszej sesji okazały się walory spółek zaliczanych do drugiej ligi. Największe powody do zadowolenia mieli akcjonariusze CSS, Pekabexu i BWR, które to walory wzrosły o maksymalną dopuszczalną wartość. Z kolei nieusatysfakcjonowani mogą się poczuć posiadacze walorów m.in. TIM-u, Beton Stalu czy Pażura. Nie dość, że cena tych walorów poszła ostro w dół, to na dodatek, giełda zmuszona była ogłosić na nich redukcje sprzedaży.

JEDNĄ z ciekawostek wczorajszej sesji było zawieszenie notowań akcji Murawskiego, co wynikało z informacji o zajęciu kont spółki przez komornika, oraz złożenie wniosku o rozpoczęcie postępowania układowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane