Wzrost produkcji przemysłowej przyspieszył w sierpniu do 5,2% r/r - analitycy

Internet Securities
opublikowano: 16-09-2005, 15:47

Produkcja przemysłowa przyspieszyła nieco w sierpniu w porównaniu do lipca, uważają ekonomiści. Nie są już jednak tak zgodni, jeżeli chodzi o następne miesiące, które mogłyby potwierdzić ożywienie w produkcji przemysłu.

Produkcja przemysłowa przyspieszyła nieco w sierpniu w porównaniu do lipca, uważają ekonomiści. Nie są już jednak tak zgodni, jeżeli chodzi o następne miesiące, które mogłyby potwierdzić ożywienie w produkcji przemysłu.

Z ankiety ISB wynika, że dynamika produkcji przemysłowej wyniosła w sierpniu średnio 5,2% przy widełkach 3,7-7,5% w ujęciu rocznym. Produkcja przemysłowa spadła w lipcu o 8,0% w ujęciu miesięcznym i wzrosła o 2,6% w porównaniu do lipca 2004 roku.

„Pozytywnego zaskoczenia, jeżeli chodzi o produkcję, raczej nie będzie, biorąc pod uwagę, że w sierpniu złoty się umacniał, co ograniczało marże eksporterów, a ostatnio eksport był motorem wzrostu” – powiedział Wojciech Kuryłek, ekonomista Kredyt Banku.

„Dane będą odzwierciedlać powolne ożywienie gospodarki i będą trochę lepsze od tego, co było miesiąc wcześniej” – uważa Mateusz Szczurek, ekonomista ING Banku Śląskiego.

Jednak niektórzy ekonomiści, jak Piotr Bielski z Banku Zachodniego WBK, spodziewają się lepszej dynamiki i dobrych perspektyw na przyszłość.

„Produkcja przemysłowa jest w nienajgorszym trendzie, a dotychczasowe wyniki były zaburzane efektem bazy. W sierpniu dodatkowo liczba dni roboczych nie zaniżała, dlatego ten wzrost pokaże się w całej okazałości” – powiedział Bielski.

„W najbliższych miesiącach dynamika ta powinna się utrzymywać w przedziale 7-8%, co będzie odzwierciedlało to oczekiwane ożywienie” – dodał. Inni ekonomiści są mniej optymistyczni.

„Przez najbliższe trzy miesiące oczekuje wzrostów w okolicach 3-4%, choć nie będą to dynamiki, które rozwiałyby wątpliwości co do trwałości wzrostu gospodarczego” – powiedział Piotr Kalisz z Citibanku Handlowego.

„Nie ma zbyt wielu przesłanek, by oczekiwać jakiegoś przyspieszania produkcji przemysłowej w kolejnych miesiącach” – uważa Szczurek.

Zdaniem Kuryłka z Kredyt Banku, przez najbliższe miesiące dynamika produkcji przemysłowej ukształtuje się na poziomie ok. 5%.

Dane o produkcji przemysłowej w sierpniu Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda w poniedziałek, 19 września, o godzinie 16:00.

Produkcja przemysłowa w VIII r/r (%)BRE 6,2BPH 4,7IDMSA 6,4PKO BP 4,8Pekao 6,1BGŻ 5,1BZ WBK 7,5Citibank 3,7ING BSK 5,6Deutsche Bank 4,4Kredyt Bank 5,0Millennium 3,3ŚREDNIA 5,2

Mirek Kuk

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane