Czytasz dzięki

Wzrost przeciętnych wynagrodzeń funkcjonariuszy służb mundurowych

opublikowano: 16-01-2007, 16:25

RM wydała rozporządzenia dotyczące wzrostu przeciętnych wynagrodzeń funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej i BOR.

Rada Ministrów wydała we wtorek rozporządzenia dotyczące wzrostu przeciętnych wynagrodzeń funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej i BOR. Są one związane z przyjętą w ubiegłym tygodniu przez Sejm ustawą o modernizacji służb mundurowych.

Rozporządzenia dotyczą wzrostu mnożników płacowych przez które przemnaża się kwotę bazową określaną w ustawie dla poszczególnych służb.

Przeciętne miesięczne uposażenie policjantów ma zgodnie z rozporządzeniem ich dotyczącym wzrosnąć w 2007 r. o 219 zł brutto czyli do kwoty 3 182 zł brutto. Jest to efekt zwiększenia mnożnika kwoty bazowej z 2,03 do 2,18.

W Straży Granicznej - zgodnie z przyjętym rozporządzeniem - zwiększy się on z 2,05 do 2,20 co spowoduje wzrost przeciętnego miesięcznego uposażenia funkcjonariuszy do 3á212 zł brutto (czyli o 210 zł brutto).

W przypadku Państwowej Straży Pożarnej mnożnik kwoty bazowej wzrośnie z 1,86 do 2,02. Tym samym przeciętne wynagrodzenie zwiększy się o 234 zł brutto i po podwyżce wyniesie 2á949 zł brutto.

Przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu ma natomiast wzrosnąć o 219 zł i po podwyżce wyniesie miesięcznie 3á328 zł brutto. Tym samym mnożnik płacowy wzrośnie z 2,13 do 2,28.

Środki na ten cel zostały już zabezpieczone w ustawie budżetowej na 2007 r.

W ubiegłym piątek posłowie jednogłośnie uchwalili ustawę o modernizacji służb mundurowych - Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i BOR - w latach 2007-2009. Zakłada ona przekazanie w ciągu trzech lat na te służby dodatkowo ponad 6 mld zł - większość bo ponad 4,4 mld zł przypadnie policji. Na modernizację SG ma zostać przeznaczone dodatkowo 900 mln zł, na PSP ponad 874 mln zł. na BOR - 71 mln zł.

Za dodatkowe środki ma być zakupiony m.in. nowy sprzęt - broń, mundury, kamizelki kuloodporne, samochody, środki łączności i śmigłowce. Zostaną one też wykorzystane na modernizację i budowę nowych siedzib oraz na motywacyjny system płac. Przykładowo pensje policjantów - naliczane w nowym motywacyjnym systemie - w ciągu trzech lat mają wzrosnąć średnio ok. 700 zł brutto. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane