Wzrost przypadków Covid-19 uderzył w japońską produkcję przemysłową

Tadeuz Stasiuk
opublikowano: 31-08-2021, 06:16

Według wstępnych szacunków, w lipcu doszło do spadku produkcji przemysłowej w Japonii. Trzecia na świecie pod względem wielkości gospodarka dotknięta została skutkami rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa, wysokich kosztów surowców i niedoborów półprzewodników co szczególnie zaszkodziło branży motoryzacyjnej, donosi Reuters.

fot. Bloomberg

Dane Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI) wskazują, że w lipcu 2021 r. produkcja przemysłowa w Japonii obniżyła się o 1,5 proc./ w ujęciu miesięcznym wyrównanym sezonowo po wzroście o 6,5 proc. w czerwcu. Mediana prognoz ekonomistów była jednak jeszcze bardziej pesymistyczna i zakładała zniżkę rzędu 2,5 proc.

W porównaniu z lipcem 2020 r. produkcja była o 11,5 proc. wyższa, ale mocno jej impet wzrostu wyhamował po zwyżce o 23,0 proc. w czerwcu.

Ogólnie rzecz biorąc, produkcja znalazła się ponownie poniżej poziomu sprzed wybuchu pandemii koronawirusa.

Dodatkowym czynnikiem hamującym produkcję były też wysokie ceny surowców oraz problemy z łańcuchami dostaw. Tym samym przy uwzględnieniu równoczesnych blokad i obostrzeń wymuszonych przypadkami Covid-19, produkcja sprzętu transportowego (w tym głównie samochodów) zmniejszyła się w lipcu o ponad 7 proc. w porównaniu do czerwca. Branży motoryzacyjnej nadal też mocno ciążą niedobory specjalistycznych chipów.

I choć ankietowani przez METI producenci nieco optymistyczniej patrzą na sytuację w sierpniu i wrześniu, spodziewając się wzrostu odpowiednio o 3,4 i 1,0 proc., zdaniem ekonomistów, produkcja samochodów prawdopodobnie będzie poważną przeszkodą w odbiciu we wspomnianych miesiącach.

Istnieje ryzyko, że produkcja zatrzyma się pod koniec roku – stwierdził Takeshi Minami, główny ekonomista w Norinchukin Research Institute.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane