Wzrost ryzyka dalszego podnoszenia stóp procentowych zbił indeksy w USA

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 21-02-2006, 22:06

Po przedłużonym z powodu święta narodowego weekendzie, amerykańscy inwestorzy powrócili we wtorek do gry. Niestety, wznowienie handlu nie było udane, i to mimo nadspodziewanie dobrych danych makro. Zbyt optymistycznych jak na kryteria oceny Fed. Znacząco bowiem wzrosło ryzyko utrzymania dotychczasowego tempa podnoszenia stóp procentowych.

Po przedłużonym z powodu święta narodowego weekendzie, amerykańscy inwestorzy powrócili we wtorek do gry. Niestety, wznowienie handlu nie było udane, i to mimo nadspodziewanie dobrych danych makro. Zbyt optymistycznych jak na kryteria oceny Fed. Znacząco bowiem wzrosło ryzyko utrzymania dotychczasowego tempa podnoszenia stóp procentowych. Podaż motywowały też doniesienia z rynku paliwowego, gdzie drożeje ropa naftowa.

Winnym zamieszania i pogorszenia nastrojów okazał się odczyt styczniowego indeksu wskaźników wyprzedzających koniunktury. Zwiększył się on o 1,1 proc., niemal dwa razy więcej od oczekiwań ekonomistów. Tak znacząca aprecjacja wskazuje na doskonały stan największej gospodarki świata, co z kolei może sugerować przy rosnącej konsumpcji na wzrost inflacji, główny cel krucjaty amerykańskiego banku centralnego.

Uwaga inwestorów skupiona była na przedstawicielach sektora detalicznego. Dwóch niekwestionowanych liderów tego segmentu gospodarki, Wal-Mart Stores i Home Depot. Wycena tego pierwszego spadała nieznacznie, gdyż jego przychody w minionym kwartale były nieco słabsze od oczekiwanych. Dodatkowo, gracze uznali, że prognoza na bieżący kwartał jest mało ambitna. Z kolei HD wzmacniał wartość swoich walorów w odpowiedzi na 23 proc. wzrost zysku kwartalnego.

W prestiżowej średniej Dow Jones słabo prezentowały się papiery Hewlett-Packarda, giganta elektroniki komputerowej. Sięgającą momentami 2 proc. przecenę można prawdopodobnie złożyć na karb realizacji zysków wygenerowanych po ubiegłotygodniowej prezentacji doskonałego raportu kwartalnego. Drożejąca ropa wspierała z kolei kwotowania Exxon Mobil.

Silnym wahaniom poddał się kurs papierów Merck’a. Gracze nie bardzo wiedzieli jak mają się ustosunkować do piątkowej decyzji sądu, który uwolnił spółkę od zarzutu przyczynienia się do śmierci pacjenta z Florydy zażywającego kontrowersyjny lek Vioxx. W kolejce czeka bowiem setki kolejnych pozwów.

Ostatecznie indeks Dow Jones IA stracił 0,42 proc. Jeszcze gorzej było na rynku technologicznym, gdzie Nasdaq Composite „schudł” o 0,87 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane