Wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł w styczniu 1,6-11,7% r/r - analitycy

Internet Securities
opublikowano: 22-02-2005, 15:53

Dynamika sprzedaży detalicznej może zaskoczyć w styczniu, uważają ekonomiści, choć oczekiwania są bardzo rozbieżne. W przypadku lepszych danych możliwe jest opóźnienie rozpoczęcia obniżek stóp procentowych w tym roku.

Dynamika sprzedaży detalicznej może zaskoczyć w styczniu, uważają ekonomiści, choć oczekiwania są bardzo rozbieżne. W przypadku lepszych danych możliwe jest opóźnienie rozpoczęcia obniżek stóp procentowych w tym roku.

Ekonomiści ankietowani przez agencję ISB spodziewają się, że sprzedaż detaliczna wyniosła w styczniu 1,6-11,7% r/r przy średniej na poziomie 5,3% r/r.

Sprzedaż detaliczna wzrosła w grudniu o 24,1% wobec listopada i o 2,8% w ujęciu rocznym.

„Nawet, jeżeli weźmiemy pod uwagę ciężką sytuację na rynku samochodów, to jednak można chyba liczyć, że będziemy mieli w styczniu dosyć duży wyskok w ujęciu rocznym” – powiedział Bartosz Pawłowski z ING Banku Śląskiego.

„Związane jest to po części ze słabym styczniem ubiegłego roku, kiedy to po mocnym grudniu przyszło załamanie, a byliśmy jeszcze przed wyskokiem wiosennym związanym z wejściem do Unii Europejskiej” – dodał ekonomista.

Natomiast prognoza Citibanku Handlowego znajduje się na drugim biegunie oczekiwań bankowców.

„Spodziewamy się silnego spadku miesięcznego, co ma charakter sezonowy i jest związany z wygaszaniem efektu świąt w grudniu” – powiedziała Bożena Radzewicz-Bąk, ekonomistka Citibanku.

Gdyby jednak dane okazały się dużo lepsze od oczekiwanych, wprowadziłoby to nieco zamieszania na rynku obligacji.

„Jeżeli wzrost rzeczywiście byłby tak duży, zdecydowanie powyżej oczekiwań rynkowych, nieco to powinno ostudzić nastroje na rynku obligacji i być może pojawią się obawy, że wielkich obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej nie będzie w tym roku” – powiedział Pawłowski.

Ekonomiści są pewni zmiany nastawienia w polityce pieniężnej przez RPP na neutralne, a w ciągu roku spodziewają się oni obniżek stóp procentowych o 50-100 pb.

„RPP raczej obniży stopy w tym roku, ale sprzedaż detaliczna może być czynnikiem, na który rada zwróci w komentarzu, jako ewentualną niepewność co do popytu” – uważa ekonomista ING Banku Śląskiego.

Jego zdaniem, w kolejnych miesiącach tego roku sprzedaż detaliczna może być słabsza ze względu na efekt bazy.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o styczniowej sprzedaży detalicznej w środę, 23 lutego.

Sprzedaż detaliczna w styczniu r/r (%)BGŻ 4,5BRE 5,5PKO BP 3,6BZWBK 7,4Citibank 1,6Pekao 4,4Millennium 4,3BNP Paribas 3,5BPH 6,4ING 11,7ŚREDNIA 5,29

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane