Chiny: w lipcu spowolniła dynamika wzrostu sprzedaży i produkcji

ARŻ
opublikowano: 16-08-2021, 06:45

Dynamika wzrostu produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach spowolniła w lipcu z powodu wzrostu liczby przypadków koronawirusa w wariancie delta oraz powodzi, które zakłócały działalność biznesową, pisze Reuters.

Produkcja przemysłowa w drugiej co do wielkości gospodarce świata wzrosła w lipcu o 6,4 proc. rok do roku. Miesiąc wcześniej wzrost sięgał 8,3 proc., a analitycy spodziewali się, że wyniesie 7,8 proc.

Sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 8,5 proc. (prognozowano 11,5 proc.). W czerwcu zwiększyła się o 12,1 proc. w ujęciu rocznym.

Chińska gospodarka wciąż odbija się od pandemicznych strat, jednak ożywienie traci impet, ponieważ firmy borykają się z wyższymi kosztami surowców i wąskimi gardłami w dostawach. Wprowadzone w lipcu nowe obostrzenia w niektórych regionach zakłócając produkcję w fabrykach, które wcześniej zostały dotknięte powodziami.

“Krajowe ożywienie gospodarcze wciąż stoi przed wieloma wyzwaniami, a ograniczenia produkcyjne wzrosły” - skomentował dane Fu Linghui, rzecznik chińskiego urzędu statystycznego.

Coraz więcej analityków obniża swoje szacunki dotyczące wzrostu PKB Chin w trzecim kwartale. W okresie od kwietnia do czerwca wyniósł on 7,9 proc. W lipcu Ludowy Bank Chin zmniejszył wymagania dotyczące rezerw, które muszą zabezpieczać banki. Wielu ekonomistów spodziewa się, że jeszcze w tym roku, w obliczu oznak rosnącej presji na gospodarkę, nastąpi kolejna obniżka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane