„Wzrost w USA ponury i słaby”

MD
opublikowano: 30-01-2010, 14:42

Znany ekonomista Nouriel Roubini uważa, że  5,7 proc. wzrost gospodarczy w USA w czwartym kwartale nie jest powodem do  zadowolenia.

Roubini podkreśla, że wysokie tempo wzrostu w ostatnim kwartale ubiegłego roku jest wynikiem tymczasowych czynników. Wskazuje, że ponad połowa wzrostu jest wynikiem uzupełnianiem zapasów przez firmy, a konsumpcja była zasługą programów stymulacyjnych. Kiedy te czynniki przestaną działać, wzrost spadnie do 1,5 proc. w drugim półroczu tego roku, przekonuje amerykański ekonomista.

- Podana wielkość wzrostu wydaje się duża, ale w rzeczywistości, kiedy ją przeanalizujemy, jest ponura i słaba – powiedział Roubini w telewizji Bloomberg. – Myślę, że mamy kłopoty – dodał.

Jego zdaniem, amerykańska gospodarka uniknie ponownego wejścia w recesję, ale bezrobocie wzrośnie z obecnego poziomu 10 proc., co spowoduje problemy natury społecznej i politycznej.

- Odczucie będzie takie, jak byśmy byli w recesji, nawet jeśli technicznie jej unikniemy – powiedział.

MD, Bloomberg
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane