Wzrost zapasów ropy naftowej w USA lekko obniżył ceny

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy, DM BOŚ
opublikowano: 27-10-2021, 08:49

Na rynku ropy naftowej strona popytowa nadal jest silna i utrzymuje notowania blisko tegorocznych szczytów. Niemniej, dynamika zwyżek jest już mniejsza, a w tym tygodniu znów pojawiają się spadkowe akcenty. Dzisiaj rano ceny ropy naftowej delikatnie zniżkują.

Z pewnością czynnikiem, który sprzyja obecnej przecenie ropy naftowej, jest opublikowany wczoraj raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API), w którym podano, że zapasy paliw w USA w poprzednim tygodniu zwyżkowały. Według instytutu, w ubiegłym tygodniu zapasy ropy naftowej wzrosły o 2,32 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano zwyżki na poziomie 1,5-1,9 mln baryłek. Co więcej, wzrosły także zapasy benzyny (o 0,5 mln baryłek) oraz destylatów (o milion baryłek), podczas gdy w obu przypadkach spodziewano się spadków.

Dzisiaj swój raport na temat zapasów paliw w USA przedstawi Departament Energii, który opiera swoje wyliczenia na większej liczbie danych, przekazywanych tej instytucji obowiązkowo (nie zaś dobrowolnie, jak to ma miejsce w przypadku API). Jeśli potwierdzi on większy od oczekiwań wzrost zapasów paliw w USA, to możemy zobaczyć na rynku pogłębienie korekty spadkowej, zwłaszcza że rynek ropy jest wskaźnikowo w rejonie wykupienia już od dłuższego czasu.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Niemniej, o ile korekta spadkowa na rynku ropy wręcz „wisi w powietrzu”, to na całkowite odwrócenie trendu na razie wydaje się wciąż zbyt wcześnie. Zapasy ropy naftowej w Cushing w stanie Oklahoma spadły do poziomu 31,2 mln baryłek, co jest najniższym poziomem od października 2018 roku, czyli od dokładnie trzech lat – co jest rezultatem wzmożonego popytu na ropę ze strony rafinerii, starających się dostarczyć konsumentom jak największe ilości paliw. Dopóki trudna sytuacja podażowa na szerokim rynku surowców energetycznych będzie trwać, ceny ropy naftowej będą miały wsparcie ze strony kupujących.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane