Wzrostom na GPW przewodzą spółki technologiczne

opublikowano: 17-02-2003, 12:15

Warszawski rynek wreszcie przestał ignorować pozytywne sygnały z czołowych giełd i dołączył się w poniedziałek do fali wzrostów. Na dobrą koniunkturę wpłynęły wyniki spółek i raport Hansa Blixa, który odsunął groźbę wybuchu wojny w Iraku. Wzorem giełd zachodnich w centrum uwagi znalazł się sektor komputerowy, który ożywił się po prezentacji wyników Della i nowego chipa Intela.

Spośród warszawskich blue chipów jedynie PKN Orlen nie notuje wzrostów. Pozostali liderzy rynku notują około 1,5 proc. zwyżkę. Podobne wzrosty stały się udziałem spółek informatycznych – ponad 2 proc. rośnie Softbank, a Comarch i Prokom zyskały po około 1,5 proc. Comarch planuje zwiększyć sprzedaż w 2003 o 20 proc. Dostawca systemów informatycznych nie podał jeszcze wyników ale prezes poinformował, że sprzedaż wyniosła 155,3 mln zł i była największa w historii krakowskiej spółki, a zysk netto 9,77 mln.

Bez zmian pozostaje za to ComputeLand, który w piątek przekazał fatalne wyniki, co przyniosło prawie 6 proc. przecenę akcji spółki. Jednak jeden z liderów sektora IT stara się ograniczyć przecenę zapowiadając, że w 2003 roku uda mu się zwiększyć jednostkowy zysk operacyjny o kilkadziesiąt proc.

W górę poszły akcje Netii i Netii2. Netia, która zamieniła dług sięgający 850 mln euro na akcje, poinformowała dodatkowo, ze w ramach restrukturyzacji zmniejszyła o 35 proc. stratę w 2002 r. Po sesji 21 marca z listy uczestników WIG20 zostanie wykreślona Amica, a jej miejsce zajmie Netia.

Na plusie znalazła się również Amica, która w minionym tygodniu drastycznie odczuła publikację niemal o połowę gorszych wyników od zakładanych przez zarząd. Rosną też akcje bankowe – wydaje się, że sektor ma juz najgorsze za sobą, a banki zaczną przekazywać pozytywne informacje.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wzrostom na GPW przewodzą spółki technologiczne