Wzrosty bez przekonania

MD
opublikowano: 25-01-2010, 22:42

Dow Jones, który przez ostatnie trzy sesje stracił 552 pkt, odzyskał w poniedziałek 24 pkt i rósł na zamknięciu o 0,23 proc. S&P500, który od środy zaliczył 5 proc. zniżkę, największą od marca, kończył dzień niespełna 0,5 proc. zwyżką. Nasdaq, po stracie 115 pkt w najgorszej serii od 11 miesięcy, odrobił 5 pkt i rósł o  0,25 proc.  

Wiadomość o największym w historii spadku sprzedaży domów na rynku wtórnym, zanotowanym w grudniu, nie zniechęciła amerykańskich inwestorów do kupowania przecenionych przez poprzednie trzy sesje akcji. Popyt nie był jednak równie duży, jak podaż na poprzednich sesjach, co było widać po wyraźnie mniejszym wolumenie handlowanych akcji i dość umiarkowanych wzrostach kursów. Część inwestorów zdecydowała się zapewne poczekać na wynik kolejnych istotnych dla rynku wydarzeń, które będą miały miejsce w tym tygodniu. Chodzi m.in. o publikację komunikatu po posiedzeniu FOMC, orędzie prezydenta Baracka Obamy, czy decyzję w sprawie ponownego wyboru Bena Bernanke na stanowisko szefa Fed. Notowania dolara spadły, co podbiło kursy ropy i metali. Spośród tych ostatnich najwięcej dały zarobić pallad i miedź.

Spośród 10 głównych segmentów S&P500, najmocniej, o 1,0 proc. rósł indeks spółek świadczących usługi telekomunikacyjne. W przedziale 0,5-0,8 proc. drożały akcje spółek materiałowych, IT, segmentu energii, spółek użyteczności publicznej oraz finansowych. Najsłabiej wypadł segment ochrony zdrowia, którego wskaźnik tkwił na poziomie z piątku. Tak jak rynek rosły segmenty skupiające dostawców dóbr codziennego użytku oraz spółek z kategorii consumer discretionary.

Najmocniej przecenionym blue chipem był American Express, co wynikało z pesymistycznej perspektywy branży, jaką przedstawił Moody’s. Po przeciwnej stronie znalazł się Intel. Akcje lidera rynku mikroprocesorów drożały po tym, jak Barron’s przepowiedział aż 25 proc. wzrost wartości rynkowej spółki w najbliższych latach, argumentując to globalną „przesiadką” użytkowników PC-tów na nowe typy chipów.

W trójce najmocniej drożejących spółek wchodzących w skład S&P500 znalazły się: producent chipów - Ciena, producent stali - AK Steel oraz producent aut - Ford Motor.

W trójce najmocniej przecenionych spółek indeksu znalazły się Capital One Financial, International Game Technology oraz Southwest Airlines.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane