Wzrosty dzięki blue chipom

Marek Druś
opublikowano: 10-08-2006, 00:00

Przerwanie, trwającej ponad dwa lata, serii podwyżek stóp procentowych w USA nie wywołało euforii w Europie. Rynki akcji wprawdzie rozpoczęły środowe notowania niewielkimi wzrostami indeksów, ale przez pierwsze dwie godziny handlu przewagę miała podaż. Potem było już tylko lepiej. Indeksy ruszyły w górę po sygnałach zapowiadających wzrosty na giełdach amerykańskich.

Nastroje poprawiło przede wszystkim Cisco Systems, które podwyższyło prognozę rocznych przychodów. Największy wpływ na zmiany kursów miały wyniki kwartalne. Mocno staniały akcje Commerzbanku. Drugi bank Niemiec poprawił wyniki, ale nie tak wyraźnie, jak zapowiadali analitycy. Wyższy niż oczekiwano kwartalny zysk spowodował wyraźny wzrost notowań akcji Adidasa. Staniały akcje największych spółek wydobywczych: BHP Billiton i Rio Tinto. Powodem była wiadomość o niepowodzeniu rozmów w sprawie przerwania trwającego od kilku dni strajku w Escondida, największej na świecie kopalni miedzi. Obie spółki są jej akcjonariuszami.

Rynki akcji w USA, które dość wstrzemięźliwie zachowywały się w środę po decyzji FOMC, zaczęły czwartkowe notowania wyraźnymi wzrostami. Bardzo mocno zaczął Nasdaq. To zasługa podwyższenia prognozy wzrostu rocznych przychodów przez Cisco System, potentata rynku sprzętu sieciowego, uważanego za benchmark rynku technologicznego. Wśród blue chipów wchodzących w skład Dow Jones wyraźnie drożały akcje koncernu medialnego Disney. Jego kwartalny zysk okazał się wyższy, niż prognozowali analitycy, głównie dzięki sukcesowi kasowemu filmów fabularnych spółki oraz dobrym wynikom sportowego kanału telewizyjnego ESPN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wzrosty dzięki blue chipom