Wzrosty indeksów na GPW

(Paweł Kubisiak)
12-09-2006, 17:47

Dzisiejsza sesja zakończyła się zgodnym wzrostem wszystkich indeksów. Najbardziej wzrosły akcje dużych spółek, których indeks dodał 1,6% do poniedziałkowego zamknięcia, natomiast relatywnie słabiej spisał się Midwig, który wzrósł o 0,2%.

Dzisiejsza sesja zakończyła się zgodnym wzrostem wszystkich indeksów. Najbardziej wzrosły akcje dużych spółek, których indeks dodał 1,6% do poniedziałkowego zamknięcia, natomiast relatywnie słabiej spisał się Midwig, który wzrósł o 0,2%. W tym miejscu należy jednak dodać, iż ostatnia fala spadkowa ominęła indeks średnich spółek, w związku z czym nie miał on za bardzo co korygować.

W pierwszej części sesji przeważał nastrój niepewności i niezdecydowania, jednakże pozytywny test poniedziałkowych minimów z połączeniu z korzystną sytuacją na innych giełdach europejskich dodały animuszu kupującym, którzy dominowali na rynku w drugiej fazie notowań. Zamknięcia na dziennych maksimach nadają optymistyczną wymowę i sugerują możliwość dalszych wzrostów. Tym nie mniej należy mieć na względzie, iż najbliższe sesje będą związane z rozliczeniem wrześniowych serii instrumentów pochodnych, co może zakłócić normalny tok rozumowania . Należy pamiętać, iż w dalszym ciągu liczba otwartych pozycji na rynku terminowym jest bardzo wysoka, a zapewne zauważalna część z tych pozycji jest otwarta ze względu na możliwość zarobku na arbitrażu, co z kolei nakazywałoby liczyć się z podażą akcji na najbliższych sesjach. Ten czynnik ryzyka ustanie po piątkowej sesji, o ile baza na serii grudniowej nie osiągnie jakiś olbrzymich rozmiarów.

W dzisiejszej zwyżce brała udział większość dużych spółek, a najlepiej spisywały się papiery Netii, Agory, BPH i Pekao, które podrożały w przedziale 3,5-4,6%. Trudno doszukać się motywów, którymi kierowali się kupujący przy wyborze właśnie tych walorów. W przypadku obu banków można zaryzykować tezę, iż inwestorzy cieszą się ze zmian w Prawie Bankowym, która pozwoli na przeprowadzenie fuzji, choć z drugiej strony informacje na ten temat pojawiały się już wcześniej. Na całym rynku najlepsze wrażenie pozostawiły akcje Huty Ferrum oraz Stalexportu, które zdrożały o odpowiednio 14 i 12 %. W przypadku pierwszej ze spółek można mówić o pozytywnym wpływie wypowiedzi prezesa spółki odnośnie wyników w III kw. jak również perspektyw dla spółki w dłuższej perspektywie czasowej.

Dzisiejszą sesje oceniam pozytywnie, ale mam wrażenie, iż okres nagłych zmian nastrojów na rynku nie jest jeszcze zakończony. Bardziej bezpieczny wydaje się grono średnich spółek, które ze względu na niepłynny rynek kontraktów terminowych na Midwig nie są podatne na działania arbitrażu.

Tomasz Jerzyk

Analityk

DM BZ WBK S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Wzrosty indeksów na GPW