Wzrosty na amerykańskich giełdach nadzieją dla GPW

XTB/ISB
opublikowano: 08-02-2008, 09:25

Zakończona wzrostami czwartkowa sesja na  Wall Street (S&P500 +0,79 proc.; DJIA +0,38 proc.; Nasdaq Composite 0,63 proc.), poprawi w piątek nienajlepsze nastroje wśród rodzimych inwestorów. Nie należy jednak dziś oczekiwać mocnego kupna.

Ostatnie sesje na GPW, a przede wszystkim wczorajsza, powinny bowiem wzmóc w inwestorach dodatkową troskę o zainwestowane kapitały. Dlatego też z dużo większą ostrożnością, niż to miało miejsce np. w poprzednim tygodniu, będą oni kupować akcje. Ostatnie dni pokazały bowiem, że dobre nastroje (chociaż tylko budowane na ruchu korekcyjnym), dość szybko mogą przemienić się w złe.

Sytuacja techniczna na głównych warszawskich indeksach w dalszym ciągu jest korzystna dla popytu w perspektywie najbliższych tygodni. Pomimo ostatnich spadków, wygenerowane pod koniec stycznia wstępne sygnały kupna pozostają aktualne. To pozwala oczekiwać kontynuacji wzrostowej korekty. Aczkolwiek prawdopodobnie będzie ona przerywana dość licznymi kontrami podaży.

Analiza techniczna nie precyzuje dokładnie zasięgu wzrostowej korekty. Z uwagi na skalę spadków jakich w grudniu i styczniu doświadczyła warszawska giełda, ich 50 proc. odreagowanie nie byłoby czymś nadzwyczajnym. Większe wzrosty, a zwłaszcza te prowadzące do wybicia indeksu WIG20 powyżej dołka z sierpnia 2007 roku (3329,88 pkt.; wykres dzienny), a WIG ponad dołek z listopada (54575,42 pkt.), które to poziomy wyznaczają maksymalny zasięg korekty, sprawią że obserwowaną od 22 stycznia br. poprawę koniunktury trzeba będzie traktować jako powrót hossy, a nie wzrostowe odbicie.

Taki scenariusz jest jednak bardzo mało prawdopodobny. Obecnie bazowym scenariuszem dla GPW jest kontynuacja wzrostowej korekty w najbliższych tygodniach i powrót do styczniowych minimów jeszcze w I połowie 2008 roku. Dopiero w drugim półroczu możliwa jest trwalsza poprawa koniunktury.

Indeks WIG 20 spadł w czwartek o 1,63% do 2 908,02 pkt, a WIG o 1,39% do 47 263,33 pkt. Obroty wyniosły 1,69 mld zł. (ISB/X-Trade)

Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB/ISB

Polecane