Wzrosty na giełdach mogą pomóc złotemu

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 09-10-2017, 09:45

Nowy tydzień, nowe rekordowe poziomy na światowych giełdach akcji. Na rynkach kolejne pobrzękiwania szabelką przez Kim Jong Una nie robią wrażenia, a uspokojenie sytuacji w Katalonii sprzyja wzrostom w Europie. Tworzy to dobre uwarunkowania do umocnienia złotego.

Ostatni okres nie był dla złotego szczególnie udany – tracił on wraz z innymi walutami rynków wschodzących wobec odradzającego się dolara. Trzeba przyznać, że piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy był bardzo pozytywny – co prawda pokazał on spadek zatrudnienia, ale wynikało to z zakłóceń z powodu huraganów. Jednocześnie stopa bezrobocia (jej szacunek pochodzi z osobnego badania gospodarstw domowych) odnotowała mocny spadek (z 4,4 do 4,2%), zaś dynamika wynagrodzeń wyraźnie wzrosła (wyraźnie jak na standardy gospodarek rozwiniętych, czyli w tym przypadku z 2,5 do 2,9%), a właśnie to amerykański Fed chce zobaczyć, aby dalej podnosić stopy procentowe. Jednak umocnienie dolara trochę wyhamowało, a świetne nastroje na giełdach zwykle sprzyjają rynkom wschodzącym. Dziś bardzo słabo radzi sobie jedynie turecka lira, ale wynika to z napięcia na linii USA – Turcja, po tym jak kraje te zawiesiły wydawanie wiz. Konflikt wzmógł się w efekcie aresztowania obywatela Turcji zatrudnionego w konsulacie USA w Stambule. Złoty jak i inne waluty rynków wschodzących nie reagują jednak na te wydarzenia.

Na froncie danych makro warto zwrócić uwagę na publikacje z Chin, które powróciły na rynek po tygodniowej przerwie. Wrześniowy rządowy PMI dla przemysłu był najlepszy od 2012 roku, ale już indeksy prywatnej firmy Markit nie pokazują takiego optymizmu. O ile indeks dla przemysłu odnotował niewielki spadek, indeks dla sektora usług cofnął się o ponad 2 pkt. i na poziomie 50,6 pkt. jest najniżej od grudnia 2015, czyli okresu, kiedy Chiny mocno niepokoiły rynki finansowe. Za tydzień rozpoczyna się Kongres Partii Ludowej, gdzie przedłużona zostanie kadencja prezydenta i nie brakuje opinii, że koniunktura została sztucznie poprawiona, aby Kongres był sukcesem. Oczywiście pojedyncza publikacja może być jedynie „wypadkiem przy pracy”, ale ze względu na znaczenie dla globalnego wzrostu, jak i obawy o nadmierne zadłużenie Chinom należy przyglądać się uważnie. W piątek poznamy ważne dane o handlu zagranicznym, a także dane o nowych kredytach.

Kalendarz rynkowy w Polsce jest w tym tygodniu dość ubogi – w czwartek poznamy finalne dane o inflacji, ale tak naprawdę to dane o inflacji z USA (piątek) będą kluczowe, gdyż mogą przesądzić o dalszym umocnieniu dolara. O 9:30 euro kosztuje 4,3105 złotego, dolar 3,6747 złotego, frank 3,7573 złotego, zaś funt 4,8220 złotego.

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB

Polecane